Bize Ulaşın

Beklemedik bir şekilde bazen yağmur yağar ve tüm planlar altüst olabilir.Ama sinemacılar,fotoğrafçılar unutmamalıdır ki bazen bunu avantaja dönüştürebilirsiniz.Peki yağmurlu günde nasıl çekim yapabilirim diye düşündünüz mü? Bazen olmadık şekilde yağmur yağar.Üzülüp sakın çekimlerinizi iptal etmeyin.Yada ıslanmamak için ben bugün fotoğraf çekmem demeyin.Doğanın gerçeklerinden biri de yağmurdur.Bunu her fotoğrafçının aklından çıkarmaması gerekir. Ve takibi işini sevenlerin bunu fotoğraflaması gerekir.Peki Nasıl mı ? İşte cevap:


Yağmurlu gün portreleri

Yağmur oyununuzu mu bozdu? Sizin için vereceğimiz tavsiyeleri dikkate alarak yağmurlu günlerin atmosferini güzel bir ev portresine dönüştürebilirsiniz.

 JORDAN BUTTERS: Fotoğraf çekimleri hava koşullarıyla doğrudan bağlantılıdır. Özellikle sonbahar aylarında fotoğrafçıları en çok zorlayan koşullar yağmurlu ve kapalı havalardır. Yağmurlu havalarda dış mekânda fotoğraf çekimleri yapmak oldukça zorlaşır. Ancak yine de pek çok seçeneğiniz vardır ve bu tamamen yaratıcılığınıza kalmıştır. Yağmurlu havalarda, iç mekânlarda harika detaylar yakalayabilirsiniz. Ancak bu harika detayları yakalayabilmek için yağmurun yağmasını beklemenize gerek yoktur.

Burada verdiğimiz örnekteki gibi çarpıcı bir portre çekmek için size gereken şeyler sadece bir kamera, bir pencere ve biraz da yağmur damlasıdır. Çekimin mutlaka zor tarafları olacaktır ama bu çekimin yağmurlu bir günde yapabileceğiniz en iyi işlerden biri olacağından emin olabilirsiniz. Pencereye karşı çekim yapmanın en zor tarafı netleme yapma konusunda yaşayabileceğiniz sıkıntılardır. Otofokus sistemi, kontrastlı alanların belirlenmesine bağlıdır ve cama karşı çekim yaparken kontrastlı alanları ve camın yüzeyini arkada duran modelinize göre daha ön planda tutar. Böylece modelden çok camın yansıması ortaya çıkar. Siyah bir karton veya siyah reflektör kullanarak yansımayı önleyebilecek olmanıza rağmen, ben yine de yansımanın doğru biçimde kullanılmasının konuya uygun olabileceğini düşünüyorum. Yansımanın rahatsız edici görünmemesi için, çekim açınızı buna göre belirleyerek modelinizi yansımadan uzak tutabilirsiniz.

Cama yağmur damlaları koymak için ilk önce bir çiçek sulama fısfısı kullandım. Çiçek sulama fısfısı suyu çok düzgün bir şekilde püskürttü ama yağmur damlalarına pek de benzemedi. Bu yüzden bir kabın içine su doldurarak su damlalarını tek tek elimle cama yerleştirmeye karar verdim. Böylece sonuç çok daha gerçekçi oldu. Bunu evinizde denerken cama modelinizin yüzünü kapayacak kadar çok damla koymaktan kaçının. Bu, rahatsız edici bir sonuç çıkmasına neden olacaktır. Ben burada, yağmur yüzünden oyununu yarım bırakıp eve dönmek zorunda kalmış bir çocuğu fotoğrafa yansıtmak istedim. Bu nedenle çocuğun vereceği poz çok önemliydi. Küçük çocuklarla çekim yaparken en büyük sıkıntı dikkatlerinin çok çabuk dağılması ve istediğiniz pozu vermekte zorlanmalarıdır. Eğer çekim sırasında çocuğun ailesi yanınızda olursa, daha rahat çalışabilirsiniz. Bu yüzden, eğer mümkünse çekim yaparken çocuğun dikkatinin dağılmaması için ona yakın bir aile büyüğünden yardım almaya çalışın.

Bir diğer alternatif de, çekime daha büyük bir çocukla başlayıp tüm ayarlamaları yaparak çekime son halini vermeden önce asıl modeliniz olan küçük çocukla devam etmektir. Böylece benim burada yaptığım gibi küçük çocuk çekim boyunca çok fazla sıkılmadan istediğiniz kareyi yakalamış olursunuz.

yagmur


1 Bir pencere seçin Çekim için uygun bir pencere bulun. Ne kadar büyük bir pencere bulursanız, çerçeveyi camla doldurmanız o kadar kolaylaşacaktır. Pencereyi seçerken, çocukların kolayca erişebileceği yükseklikte bir cam olması gerektiğini unutmayın. Eğer küçük bir çocukla çalışıyorsanız, pencereye tutunması konusunda ona yardım edecek bir kişi olması gerekebilir.

pencere


2 Pozisyonunuzu belirleyin Pencereye su damlaları koymadan önce, yansımanın yerine göre uygun bir pozisyon bulmaya çalışın ve çekim açınızı belirleyin. Yansımanın durumuna göre, alçaktan veya daha yüksekten bir yer belirleyerek çekim açınızı değiştirebilirsiniz.

yağmurlu günde çekim


3 Kamera ayarları Modelimin gözlerine odaklanmak ve sığ alan derinliği verebilmek için f/2.8 gibi açık bir diyafram değeri seçtim. Böylece modelin arkasını netlemedim ve su damlalarını da bulanıklaştırdım. Su damlaları bu şekilde tanınabilecek kadar net ama rahatsız edici olacak kadar da göz önünde olmamış oldu.

yağmurda fotoğraf çekimi


4 Suyu ekleyin Çekim ayarlarını yaptıktan sonra, sıra su damlalarını eklemeye geldi. Damlaları buradaki gibi yavaş yavaş cama koymaya başlayın. Eğer cama çok fazla damla koyarsanız veya damlaları modelin yüzüne gelecek bölgelere yerleştirirseniz, bir cam silme fırçasıyla temizleyip işlemi tekrar edebilirsiniz.

Sık yapılan hatalar

yağmur ve fotoğraf


Yansımanın uygun olmaması Eğer yansımayı karenize dahil edecekseniz, yansımanın kompozisyonunuzu bozmaktan çok tamamlaması gerektiğini unutmayın. Doğa manzaraları çok güzel yansıma görselleri verebilirler ama söz konusu ev gibi konularsa fotoğrafa estetik bir görünüm verecek yansımaları yakalamak zorlaşır. Bu yüzden çekim açınızı yansımaya göre ayarlayarak en uygun pozisyonu bulmaya çalışın.fotoğraf ve doğa


Yetersiz netleme Otofokus kullanıyorsanız, kameranızın modelinizden çok damlalara veya yansımaya odaklanma ihtimali vardır. Bu nedenle, tek noktalı otofokus kullanarak netleme noktalarını modelinizin gözlerine kilitleyin. Eğer bu da işe yaramazsa, manuel fokusu açın. Sığ alan derinliği ile çekim yapıyorsanız, modelinizin netlenmeme ihtimaline karşı dikkatli olun.

fotoğraf ve çocuklar


Yanlış poz Küçük çocuklarla çekim yapmak kolay bir iş değildir. Fotoğrafta vermek istediğiniz etkiyi yansıtabilmek için modelinizin buna uygun poz vermesi gerekir ve küçük çocuklarla bunu gerçekleştirebilmek biraz zordur. Sabırlı olun ve her zaman uygun pozu yakalayabilmek için hazırda bekleyin. Çünkü uygun pozu yakalayabilmek için saniyelerle yarışabilirsiniz. Çekim boyunca çocuğun dikkatini kaybetmemesi için ailesinden veya bir arkadaşınızdan yardım alabilirsiniz.

Yağmurlu gün portreleri

Sonuç

Son adımda, çocuğun arkasına mavi bir kumaş koyarak bunu aileden bir kişinin tutmasını rica ettim. Böylece, arkaplan yağmurlu günün atmosferini tamamlayarak daha iyi bir görüntü elde etmemi sağladı.

Kamera:Nikon D800+NIKKOR AF-S 70-200mm f/2.8G VR II

Mod:Diyafram-öncelikli

Pozlama:f/2.8, 1/400sn, ISO200

çekim ekibi

 

Yağmurlu Günde Çekim Nasıl Yapılır?
Oylamak ister misin ?
Yağmurlu Günde Çekim Nasıl Yapılır?