Bize Ulaşın

Stok fotoğraf ve stok fotoğrafçılık kavramları kulağınıza tanıdık geliyordur. Peki nedir bu stok fotoğraf diye soranlar vardır mutlaka.En genel hatlarıyla sizlerle paylaşmak istiyoruz. Biz bu olayı fotoğraf çekenler tarafından ele alacağız yani çektiğimiz fotoğraflardan az yada çok gelir elde edebilmek.İster amatör isterseniz profesyonel bir fotoğrafçı olun,eserlerinizin kalitesine,popülerliğine veya kullanılabilirliğine göre paralar kazanmanız mümkün.Elde edeceğiniz gelir elbette sizin çalışmalarınızla doğru orantılı.

stok fotoğrafçılığı

Gazeteler,web siteleri,kitap çıkaran bir yazar,katalog hazırlayan bir firma…Örneklerimiz uzayıp gidebiliyor.Tüm bunların ortak noktası beklentilerini karşılayan fotoğraflar.Bizim amacımız ise bu beklentilere uygun çekeceğimiz fotoğraflar olacaktır.İşte bu noktada stok fotoğraf siteleri devreye giriyor.Çok küçük ücretlere fotoğraf satın alabilen firmalar potansiyel müşterilerimiz oluyor.En basitinden bahçenizde çektiğiniz bir domates fotoğrafı büyük bir firmanın kataloğunda yer alabiliyor. Küçük ücret dediğimizde kazancınızın da küçük olacağı hissine kapılmayın.Koyduğunuz fotoğrafınızın ücretlendirmesi indirilen boyutlara göre değişiyor.Küçük boyutundan 1-2 dolar kazanırken indirme boyutu büyüdükçe bu kazanç 9-10 dolarları bulabiliyor.Ayrıca günde onlarca fotoğraf satabileceğiniz bir performansa ulaşırsanız kazancınız da bu orantı da artacaktır.Yazının başında belirttiğimiz gibi sizin çalışmalarınızın kalitesi ne kadar artarsa bu kazandığınız ücretlere de yansıyacaktır.


 

Peki ne tarz fotoğraflar daha çok ilgi çekiyor ? Stok fotoğraf sitelerine giriş yaptığınızda ana sayfalarında günün,haftanın,ayın en çok satın alınan içeriklerine ulaşabilirsiniz.Bu fotoğrafları mutlaka inceleyin,alıcıların nelere ilgi gösterdiğinin analizini mutlaka yapın.Örneğin bu listenin başında bebek,kadın,finans sektörü,çiçek,yemek fotoğrafları geliyor.


 

Çekimlerim nasıl olmalı ? En çok satılanlar bölümünü incelediğinizde bunun da cevabını almanız mümkün.Örnek vermek gerekirse çekilen bir modelin arka plandan koparılması kolay fotoğraflar daha çok tercih ediliyor.Çünkü karenizi alan bir grafiker modeli keserek çok farklı yerlerde kullanmak istediğinde çok daha az uğraşmış oluyor.Bunun bir formülü elbette yok belki de çok karmaşık arka plana sahip fotoğrafınız da ilgi görebilir,bunun ölçüsünü belirleyecek temel olarak alıcılar oluyor.


 

Kazandığım paraları nasıl alıyorum ? Kazancınız belli bir limite ulaştığında da kazandıklarınızı hesabınıza aktarabiliyorsunuz.Bunun için moneybookers gibi aracı siteler mevcut.Yurt dışı banka havalesi,dolar gibi kavramlar gözünüzü korkutmasın.Bankadan bir vadesiz dolar hesabı açtırın.Moneybookers sitesine bankanızın dolar hesabını tanıtın.Stok sitesinden>Moneybookers>Oradan da hesabınıza paranızı aktarabiliyorsunuz.Bu aracı site 3-5 dolar gibi küçük bir komisyonla işleminizde size yardımcı oluyor.Bütün işlem bu kadar basit.


 

Model çekimleri özel bir prosedüre tabidir İnsan fotoğrafları yükleyecekseniz sitelerden temin edeceğiniz model izin belgesi şarttır.İngilizce olan bu formlar modelin izinle fotoğraf çektirdiğinin belgesidir.Bebek ve çocuk fotoğraflarında da velisinin onay verdiği izin belgeleri doldurulmalıdır.


 

Hangi site ile başlamalıyım ? Stok fotoğrafçılık kavramıyla ilk kez tanışacak birisi iseniz http://tr.fotolia.com sitesini öneriyoruz.Diğerleri içerisinde daha kolay fotoğraf kabul ettirebileceğiniz bir stok sitesi.Ayrıca Türkçe dil desteği de mevcut.Doğru bilgilerinizle kayıt olduğunuzda anında yüklemeye başlayabiliyorsunuz.Fotoğrafınız editör onayından geçtikten sonra sitede yerini alıyor.Bu işe alışmaya başladıktan sonra: shutterstock.com ve istockphoto.com sitelerine devam edebilirsiniz.Bu sitelerde çıtayı biraz yukarı alabilirsiniz.Özellikle fotoğrafınızın arama sonuçlarında çıkması için yazdığınız yanlış bir anahtar kelime olursa reddedilebiliyorsunuz.


 

Tek bir site mi çok site mi ? Shutterstock hariç diğer sitelerde bir seçenek mevcut.”Eserimi sadece bu sitede satmak istiyorum.”Bunu işaretlerseniz fotoğraf başına kazancınız bir miktar daha artıyor.Ancak unutmayın bu özelliği kabul ederseniz başka stok sitelerinde aynı fotoğrafı satamazsınız.Bu durum anlaşılırsa üyeliğiniz kapatılır.İlk aşamada birden çok sitede satış yapmak kazançlarınızı tartmak ve siteleri tanımak adına daha faydalı olacaktır.


 

Son bir hatırlatma… Sanatsal fotoğrafta olduğu gibi stok fotoğrafta da izlemenin önemi çok büyük.En iyi satış yapan fotoğrafçıların,en çok satan fotoğrafları bol bol ziyaret edin.İlgi çeken kareler hangileri analiz edin.Bunları yaptığınızda göreceksiniz ki satışlarınız artacak,tesadüfen bir yerde gördüğünüz fotoğrafınızla gurur duyacaksınız.


 

 

Stok Fotoğrafçılığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler