Bize Ulaşın

Programlar

1-Adobe Premiere

Adobe Premiere, yarı profesyonellerin, öğrencilerin ve ev kullanıcılarının tercih ettiği yazılım, basit ev videoları ve bazı prodüksiyonlarda kurgulanabilir. Matrox ve Decklink kartlarıyla uyumlu çalışır. En büyük avantajı After Effects ile olan uyumudur. Ayrıca Adobe Photoshop ile de uyumludur. Kısacası animatörlerin en çok kullandığı montaj programıdır. Video düzenleme programı olup başka birçok amaç için de kullanılabilir. Adobe Premiere yazılımı ile herhangi bir zorlukla karşılaşmadan sayısal video (Digital Video-DV, HD, HDV, SD) elde edebilir, video ürünlerinizi güzelleştirmek için araçlar kullanabilirsiniz. Renk ayarları yapmayı videoda çeşitli görsel özellikleri sunan bir programdır. Yarı profesyonellerin, öğrencilerin ve ev kullanıcılarının tercih ettiği yazılım, basit ev videoları ve bazı prodüksiyonlarda kurgulanabilir. Matrox ve Decklink kartlarıyla uyumlu çalışır. En büyük avantajı After Effects ile olan uyumudur. Ayrıca Adobe Photoshop ile de uyumludur.
premiere-pro-logo

2-Edius

Edius Canopus firmasının geliştirdiği video düzenleme yazılımı ve donanımlarının genel adıdır. Edius video düzenleme yazılımları ve donanımları serisi farklı amaca hizmet eden bir çok farklı donanıma sahip olmakla beraber, bu farklı donanımlar için genelde yine Edius ismiyle bilinen bir yazılım kullanır. Hızlı kurgu işleri yapıldığı için televizyon kanallarında daha çok kullanılmaktadır.
EDIUS-LOGO

3-Final Cut

Apple işletim sistemi olan bilgisayarlarda kullanılır. Öğrencilerin ve ev kullanıcılarının kullanabileceği bir program olarak rağbet görmez. Türkiye de genelde windows işletim sistemi kullanıldığı için bu program daha çok produksiyon şirketlerinde ve profesyonel iş yapmak isteyenlerin kullandığı programlardır. Malum ki Apple almak orta gelirli bir insan için oldukça zordur.
finalcut

 

4-Avid

Avid, en iyi video düzenlem programlarından biridir hd görüntülerini düzenleyip çeşitli ses düzenlemeleri ve efektler ile videolara farklılık ve canlılık katabilirsiniz,unutmadan özel bir yazılımdır. Bir çok program türü bulunmaktadır ses kurgusu için Avid pro tools vardır. Dizi sektöründe kullanılan programların başında gelir. Kullanılma amacı daha çok alışkanlıktan kaynaklıdır.
Sony-Vegas-Pro-Logo

5-Sony Vegas

Video düzenleme, ses kaydı ve DVD yazdırma işlemleri tek bir güçlü program içerisinde mevcut. Sony Vegas  yüksek kalitede filmler düzenlemek için, videolar yaratmak için, DVD birleştirmek için ve daha bir çok işlem için kullanabileceğiniz mükemmel bir programdır. Dünya teknoloji üreticisi Sony`nin yazılım dalındaki en önemli programı olan Vegas ile ev sinemasına bakışlar tamamen değişiyor.
Avid_Technology_Inc._-_Logo

6-After Effects

Adobe After Effects; endüstri standartını kullanarak müthiş görsel efektleri ile sınırsız çeşitlilikle filmler yaratılabilecek bir programdır. Görsel etkiler yaratmak için kullanılacak en iyi programdır. 3D ve 2D çalışmalar yapılabilir. Çeşitli eklentileriyle çok amaçlı kullanılır. Hollywood filmlerindeki görsel etkilerin bir çoğu bu program sayesinde yapılmaktadır. Fotograf ve video işleme işlemlerini gerçekleştirebilen bir programdır. Türkiye de çok rağbet olmasına rağmen nitelikli kullanıcı sayısı çok azdır.
afterEffects

7-Photoshop

Photoshop, grafiklerinizi ve fotoğraflarınızı şekillendirebileceğiniz bir programdır. Dijital ortamdaki herhangi bir sabit görüntüye renk ayarlarını yapabileceğiniz dünya da kullanılan en önemli programdır. Elinizdeki fotografik metayla ilgili satürasyon, kontrast ve ışık gibi görüntüdeki renklerin tüm özellikleriyle ilgilenmenizi sağlamaktadır. Manüpilasyon yapmak ve çeşitli fotografların birleşiminden ortaya çıkacak yaratıcı düşüncelerinizi ortaya çıkarmak için hayal gücünüzü zorlayarak ortaya koyabileceğiniz bir üründür.
Adobe_Photoshop_CS6_icon.svg

8-Adobe Audition

Adobe Audition’ın dalga biçimi, spektral görüntüleme ve çoklu parça özelliklerini içeren kapsamlı araç seti sayesinde ses içeriği kaydedin, düzenleyin ve oluşturun. Bu güçlü ses düzenleme programı, ses ve video oluşturma iş akışlarını hızlandırmak ve ses kalitesinde en yüksek standartları sağlamak üzere tasarlanmıştır. Sesleri temizlemek ve filmdeki seslerin duru bir şekilde ortaya çıkması ve anlaşılmasını sağlamak için güzel bir programdır.
Adobe_Audition_CS6_Icon

9-Celtx

Celtx, senaryolar, film, video, stageplays, ses oyunları, belgeseller, machinima, çizgi romanlar, oyunlar ve podcast gibi medya projeleri oluşturmak ve düzenlemek için tasarlanmış ücretsiz medya üretim öncesi yazılımıdır.Bu program senaryoyu yazmadan öte video, grafik ve ses gibi dosyaları eklememizi sağlar. Senaryo yazım tekniklerinde Fransız Türünün seçilmesinin nedenlerinden birisinin rejinin senaryo üzerinde aldığı notlar olduğunu biliyoruz. Celtx ile Amerikan Tipi yazdığınız senaryo ile program üzerinden notlarınızı tutabilirsiniz.
celtx-iphone-review

Eklentiler

Cine Style

Canon DSLR’larla RAW yada 4:2:2 kaydın mümkün olmayışı renk düzenlemesini oldukça limitli hale getiriyor. Bunun farkına varan Technicolor şirketi Canon’la beraber çalışarak yeni bir picture style geliştirdi. Amaç görüntüdeki dinamik aralığı artırarak renk düzenlemesine daha uygun hale getirmek. Başka bir değişle düşük saturation ve contrastlı olabildiğince soluk bir görüntü elde etmek böylece görüntüdeki gölgeli ve aşırı aydınlık bölgelerin detaylarını kaybetmeden ister soluk görüntüyle kendiniz renk düzenlemesi yapın isterseniz LUT’u uygulayarak düzeltilmiş bir görüntüyle renk düzenlemesine başlayın, size kalmış. (LUT (look up table) aslen renk kontrolü yapmaya yarıyor.
cine style

Magic Lantern

Magic Lantern, Canon makinalarda bir takım değişiklikler yapıp, makinanızdan daha fazla verim almanızı  sağlayan ve makinanıza ek özellikler kazandıran bir programdır. Aslına bakarsanız programdan ziyade bir tür hiledir. Ortaya çıkışı 5D Mark II ile olmuş, daha sonra500D, 550D,600D,50D,60D gibi makinalara yayılmıştır. Zamanla bütün makineleri kapsar hale gelmiştir. Dslr makinelerde raw çekme özelliğini getirmesi en cezbedici yanıdır. Makinelere zarar verme olasılığı olduğu için gözünü karartan kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Zaten eklentiyi yapanlar sitelerinde bu konuyu belirtmektedir.
Magic_Lantern_logo

 

 

 

Sinemacıların ve Kısa Filmcilerin İşini Kolaylaştıracak Bazı Programlar ve Eklentiler