Bize Ulaşın

Sinemacıların,genç yönetmenlerin,kısa filmcilerin bu sektörde en çok sevdiği ve en çok tercih ettiği markaları listeledik.Sinemacıların sinema tarihinden bu yana kadar en çok tercih ettiği markalar hemen hemen hep aynı kaldılar.Kimi zaman bazı ürünler ve markalar hit olsalar bile bazıları hep aynı kaldı.


1-Arri

En mükemmel kamera,aydınlatma ve ışıklandırma markasıdır diyebiliriz.August Arnold ve Robert Richter tarafından 1917 yılında kurulmuş, dünyanın en büyük film ekipmanları üreticisi firmadır. Bir Alman devi Münih kentinde kurulmuş markadır.

arri


2-Canon

Kamera ve lens alanında birçok ilki gerçekleştiren firmadır.Japonya’nın ilk 35 mm focal plane-shutter kamerasını üretti.bunun dışında da Takeshi Mitarai, Goro Toshida, Saburo Uchida ve Takeo Maeda Canon Inc.’i kurmadan önce 1937 yılında “Precision Optical Instruments Laboratory” (Hassas Optik Aletler Laboratuvarı)’i kurdu

canon

  • 1995: Dunyada ilk dahili goruntu sabitlemeli (internal image stabilization) ticari SLR objektifi EF 75-300mm f/4-5.6 USM.Ayni anda saniyede 10 kare cekim hizinda dünyanın en hızlı AF SLR fotograf makinasi EOS-1N RS i tanitti.

3-Carl Zeiss

Carl Zeiss bir markadır ve sektör için lens üretir.Carl Zeiss’in uzun süren çalışmalar sonunda ilk kez 1902’de piyasaya sunduğu muhteşem lens serisinin genel adı olarak hafızalara kazınmıştır.Carl Zeiss dünyanın en iyi merceğidir diyebiliriz.Genelde sony dijital fotoğraf makinelerinde kullanılan lenslerin markasıdır.

Fotoğraf makinesi için üretilen lenslerin toprak altında uzun süre bekletildiği gibi bir rivayet vardır.Ayrıca 1816-1888 yılları arasında yaşamış olan alman iş adamıdır. Ürettiği optik malzemeler ile ismini duyurmayı başarmıştır.

carl zeiss


4-Manfrotto

Sektörün en kaliteli kamera ve fotoğraf makinesi tripodlarını üreten italyan firmasıdır. Taşıma kapasiteleri,sağlamlıkları,estetik duruşu,sağlamliklari ile italyan oldugunu belli etmektedirler.Ayrıca Ülkemizde tüm modellerine ulaşılması zordur. Manfrotto tripodları Magnezyum, alüminyum, karbon alaşımı gibi maddelerden üretilir.

logo


5-Red

Her ne kadar arri alexa yüzünden popülerliğini kaybetse de, her zaman Red olarak kaliteli bir duruşu vardır. Red Epic Dragon, Epic Mysterium-x, Scarlet Dragon, Scarlet Mysterium-x gibi modelleri vardır.Türkiye’de sektörde çok kullanılan bir kamera modelidir.Sayısız klip,reklam ve sinema filmi bu kamera ile çekilmiştir.

red


6-Edelkrone

Dünyaca ünlü bir türk markasıdır.Malzemelerinin sağlamlığı,estetik duruşu ve pahalı oluşlarıyla dikkat çekmektedir.Kadir Köymen deyince akla gelen bir marka haline gelmiştir.İnternette yüzlerce tanıtı videoları vardır ürünleri hakkında.İnternet siteleri tamamen ingilizcedir. Türkiye’den çok Dünya piyasasında daha çok tanılır. Bir çok dünyaca ünlü markayı ürünleriyle geride bırakmışlardır.

edelkrone


7-Nikon

Dünyanın en iyi fotoğraf makinesi markasıdır diyebiliriz. Sadece makine üzerinde yer alan Nikon yazısı için dahi makinaları alıcı bulabilmektedir.Profesyonellerin en çok tercih ettikleri kamera markasıdır. Eskiden filmli makinalar üretirken şu anda üretimini tamamen durdurmuştur. Lenslerinin fiyatları canon markalara göre daha ucuzdur.Kaliteli kamera ve fotoğraf makinaları üretmelerine karşın eğer bu marka kamera yada fotoğraf makinanız varsa bozulmaması için dua etmeniz gerekmektedir. Teknik serviz açısından sıkıntılı bir markadır. Yedek parça üretimi ne yazık ki sınıfta kalmış durumdadır. Bir canon yada carl zeiss gibi değildir. Yaklaşık 100 yıllık bir japon markasıdır… Filtre bakımından önemli bir markadır diyebiliriz.!!

nikon


8-Blackmagic

Sektörde daha çok Blackmagic 2,5K , Blackmagic 4K ve Blackmagic Ursa kameralar ile bilinir…Direk olarak SSD kartlara kayıt yaparlar. Kullanım açısından kullanışları dertli olsada sektörde tutmuş bir markadır.Bir Alexa yada Red ile kıyaslanamaz fakat Mark3 ve Mark2’den üstün olan bir kameradır.Mountlarının değişebilme özelliğinden dolayı farklı lens markalarını tercih etmenizi sağlamaktadır.

Blackmagic Cinema


9-Desisti

Üst düzey ışıklandırma ve aydınlatma ürünleri satan İtalyan marka ışık üreticisidir. Genellikle kısa filmcilerin ve reklamcıların tercih ettiği bir markadır. Arri ışıklarıyla kıyaslanamaz bir markadır. Işık sektöründe en çok tutulan 3 markadan birisidir. İkinci el ürünleri ucuza temin edilebilir bir markadır. Ülkemizde genellikle kiralık olarak kolay bulunabilen bir markadır.

desisti light rent


10-Kinoflo

Sinema sektörünün estetik soğuk ışık, denince akla gelen tek markasıdır diyebiliriz. Alman Hochheim ve Swink ikilisi sinema sektörünün vazgeçilmezi haline gelen kinoflo markasının temellerini atmışlardır.Tungsten ve Daylight olarak iki çeşit ampullerle çalışmaktadırlar.Çok geniş alanları aydınlatabilmektedirler ve yakın mesafelerde de hayat kurtarabilecek niteliktedirler.Kinoflo ışık ayrıca dolgu ışığı olarak genellikle kullanılır fakat ana ışık kaynağı olarak pek tercih edilmezler. Bu tür ışıklar genellikle dikdörtgendir ve genişçe bir yüzeyi vardır. Bu yüzden bölgesel aydınlatmada pek tercih edilmezler.

kinoflo


11-Sony

Sağlamlık,kalite,estetik ve karizma odaklı teknolojinin diğer bir adı olan bir uzakdoğu markasıdır. Her teknoloji dalının en büyük markasıdır demek yerinde olur.Yaklaşık olarak 150 yıllık bir teknoloji devi markadır. Sony aynı zamanda dünyaca ünlü firma olan Columbia pictures’inde sahibidir. Ayrıca sony bir japon firması değil Amerikan şirketidir.

Kurulduğu zaman ki ilk adı ‘ tokyo telecommunications engineering corporation’ dır. Dünya da girmediği teknoloji pazarı kalmamıştır. Ayrıca Sony kendi sahte ürünlerini dahi kendisi üretmektedir. Amerikan sinema devi mgm i satın alarak dünya sinema sanayisinin ve tarihinin önemli kısmını ele geçirmiştir.

Türkiye pazarına Koç holding grubuyla birlikte Arçelik ve Beko ile birlikte girmişlerdir.

Walkman,play station denince akla gelen bir firmadır.

Carl Zeiss, Cosina, Tamron ve Sigma gibi markalarında kurucusu ve yedek parça üreticisidir.

sony


12-GoPro

Sporcu ruhu taşıyan bir dayanıklı aksiyon kamerası markasıdır demek yanlış olmaz. HD video çekebilir özellikte olmasından dolayı çok tutulmuş bir kamera markasıdır. Bunun yanında sporun her halında kullanılması dışında da sinema sektöründe de çok kullanılır durumdadır. Go Pro ile çekilmiş görüntüler dünyada en çok izlenilen videoların arasındadır. Fan grupları dahi kurulmuş bir kamera markasıdır.

Kibrit kutusu büyüklüğünde olmasına rağmen hayalet lakabıyla sektörümüzde yer etmiştir.

Farklı model hobi ürünü olarak satılan helikopterlerin üzerine takılarak havadan da görüntü kaydedebilmektedir. Tüketicilerin verdikleri paraya değen bir kamera markasıdır. Her kullanıcının mutlulukla kullandığı bir markadır.

go pro


 

Sinemacıların En Çok İlgilendikleri 12 Ekipman Markası