Bize Ulaşın

celtx-senaryo-programı

Eğer amatör olarak senaryolar yazıyorsanız, bir senaryo yazma programına ihtiyacınız olacak. Profesyonel olarak bu işi yapanlar zaten bir şekilde başlarının çaresine bakmışlardır. deyince insanın aklına ister istemez senaryo yazan bir program geliyor. Hoş Holywood’da her yıl çekilen neredeyse birbirinin aynı onlarca filmin ardından bu tip komplo teorileri de eposta kutularımıza gelmiyor değil. Ancak burada bizim bahsettiğimiz yazı biçimlendirme programı. Normalde siz hikâyenizi kâğıda taslak olarak yazarsınız. Ama bunu birilerinin okuyup, anlatılanları rahatça kafasında canlandırabilmesi için bir takım formatlar geliştirilmiş. Bizim ülkemizde kullanılan 2 tip senaryo formatı var. Birisi Fransız, diğeri Amerikan.

Fransız formatı sayfayı iki sütuna bölüp sol tarafa açıklamaları sağ tarafa konuşmaları yazma şeklinde. Amerikan formatı ise daha basit bir şekilde sahneyi açıklamak ve konuşmaları isimlerin altında vermek şeklinde. Bu anlattıklarım farazi bilgi, bu formatları anlamanın en iyi yolu örnekler görmek. Bir şekilde profesyonel bir senaryonun nasıl görünmesi gerektiğini anladınız ve elinizde böyle görünmeyen bir senaryo var. İşte bu durumda senaryo biçimlendirme programları devreye giriyor ve kafanızdaki ya da defterinizdeki senaryoyu uygun formatta yazmanıza yardımcı oluyor. Normalde bu programların çoğu ücretli satılıyor. Üstelik biçimlendirmenin ötesinde, kelime önerisi, çoklu yazım gibir bir sürü ıvır zıvır özellik de sunuyorlar. Ancak temel vasfı biçimlendirme. Bu nedenle bu programlara 200$ vermenizin bir anlamı yok. Çözüm: CeltX.

Şu an için 0.99 sürümünün Türkçe desteği mevcut değil ancak 0.98 için mevcut. O nedenle 0.98 bölümünden en alttan Türkçe versiyonunu indirebilirsiniz. Üstelik farklı işletim istemlerinde de çalışıyor.

Programı Buraya Tıklayarak İndirebilirsiniz.

5 (100%) 2 votes
Senaryo Yazım Programı: Celtx