Bize Ulaşın

Red Epic kameralar günümüz sinema sektöründe en çok tercih edilen kameraların başında geliyor diyebiliriz. Satın almayı ve kiralamı düşünenler için araştırmalar yaptık. Red Epic kamera mantıklı mı yoksa değil mi mini bir araştırma gerçekleştirip sizlere 10 madde ile sunuyoruz. Türkiye’de ve Dünya da Arri kameralardan sonra ikinci sıradalar kullanım sayısı bakımından. Türkiye sektöründe ise genellikle Klip,reklam ve sinema filmi çekimlerinde kullanılıyorlar. Henüz dizi sektöründe yaygın olarak kullanılmaya başlanılmadı.

red kamera kiralama


1-Genel Bakış

Dünyanın en zenginlerinden biri olan ve Oakley gözlüklerinin ortağı Jim Jannard’ın öncülüğünde 2005’te kurulan RED Dijital Sinema Kameraları Şirketi’nin ürettiği kameraların markasıdır.

Kamera için kısa sayılabilecek bir geliştirme ve üretim sürecinden sonra şirketin ilk ürünü RED One’ın satışı 2007’de başlamıştır. RED One 4096*2305 piksellik CMOS algılayıcı kullanmaktadır. 17.500 ABD doları olarak açıklanan ilk resmi fiyatıyla şaşkınlık yaratmıştır. Tabi kamera tam donanımla alındığında fiyat 35.000 – 50.000 aralığına çıkmaktadır. Yine de bu fiyat rakipleri Sony f35; Arriflex D-20, Thomson Viper, Dalsa Origin ile kıyaslandığında çok ucuzdur. Zaten Viper ve Sony dışındakiler satışa da çıkmış değildir.red epic kiralama


2-Mercekler

RED PL bağlantılı sinema mercekleriyle uyumludur. İstenirse RED için üretilmiş 18-50 t3 zoom mercekle birlikte satın alınabilir ancak bu merceğin kalitesi Zeiss veya Cooke gibi profesyonel sinema mercekleriyla karşılaştırılacak düzeyde değildir. Yine isteğe bağlı olarak Nikon’un fotoğraf mercekleriyle uyumlu bir adaptörle çalışabilir ancak bu durumda algılayıcı boyutundaki farklılıktan dolayı Nikon merceklerin odak uzaklığı yaklaşık 1.5 ile çarpılır.

kiralik red kameralar


3-Kayıt Ortamı

RED bilenen video kameralardan farklı olarak algılayıcının üzerine düşen görüntüyü RAW (Ham) veri olarak saklar ve bu veriyi matematiksel olarak kayıplı bir codec olan REDCODE ile yüksek hızlı CF (Compact Flash) kartlara ya da sabit disklere yazar. Şu an (2009) en çok kullanılan CF kart 8 GB’lık olandır ve bu karta en yüksek kalitede yaklaşık 6 dk. kayıt yapılabilir.

Türkiye de ilk RED kullanımı Kadraj Sinema Film tarafından yapılmış olup halen www.mark3kiralama.com desteğiyle Red kamera kullanım eğitimleri gerçekleştirmektedirler.

red kamera kiralık

 


4-Kayıt Formatları

Red One hepsi progressive olmak üzere değişik formatlarda kayıt yapabilir:

4K 16:9 (4096×2304), 4K 2:1 (4096×2048) 1 – 30 kare/s (değişken)

3K 16:9 (3072×1728), 3K 2:1 (3072×1536) 1 – 60 kare/s (değişken)

2K 16:9 (2048×1152), 2K 2:1 (2048×1024) 1 – 120 kare/s (değişken)

red kamera kiralik


5-Popüler Olması

Ülkemizde ve dünyada birçok film artık red marka kameralar ile çekilmektedir. Bunlardan bazıları şunlardır.

Hobbit film serisi – F Tipi Film – Bana Artık Hicran De – Bekle Beni Yarın – Silsile – Mi Hatice

red epic kamera kiralama


6-Farklı Yönleri

Tam Çözünürlükte saniyede 1-120 kare yakalama kapasitesine sahip 5K sensörlü Epic dijital sinemanın yeni nesil  teknolojisine öncülük etmektedir. Moda fotoğrafçılığından 3D  IMAX  teknolojisine kadar her türlü projelerde kullanabilen Epic 2.2kg ağırlığa indirgenmiş DSLR boyutundadır. HDRx özelliği ile 18 F-stop dinamik aralığı olan mükemmel bir teknolojidir. Red Epic ile az daha fazladır.

red kiralik kamera


7-Herşeyin Olduğu Kamera

Red’in  yüksek çözünürlük teknolojisi geniş format dağıtım ve erişilebilirliğini kolaylaştırmıştır.5K size fotoğraf ve sinema için en yüksek çözünürlükte görüntüler sunar. Projenizin boyutu ne olursa olsun. Epic size kahraman olmak için her fırsatı yaratır.

red epic kamera kira


8-Satın Alma ve Kiralama

www.red.com adresinden Garantili olarak satın alınabilir. Bunun dışında da www.kiralikkamera.com.tr ve www.mark3kiralama.com adresinden de kiralama hizmeti alabilirsiniz. Kameralar s%100 olarak sigortalı ve kaskoludur.

kiralik red kameralar


9-Farklı Lens Deneyimi

Red Epic Kameralar birçok lens modelini deneyebilme imkanı sağlıyor. Canon Ef lensler,Carl Zeiss, Alura zoom seti ve daha birçok lens takımını rahatlıkla lens mountu değiştirerek kullanabilirsiniz.

red kamera lensleri


10-Güçlü Yönü

HDRx teknolojisi 18 f-stop dinamik aralığı ile 35mm ve DSLR rakiplerinden 4 F-stop daha fazla dinamik aralık sağlar. Pozlama aralığını zor şartlardaki çekimler için genişletir. Görüntü yönetmenleri ve fotoğrafçılar için imkansızı gerçekleştirmelerini sağlar. HDRx ile dinamil aralık sonunda dinamiktir.

kiralik red kamera


11-


12-


 

Red Epic Kamera Hakkında Bilmeniz Gereken 13 Şey
Oylamak ister misin ?
Red Epic Kamera Hakkında Bilmeniz Gereken 13 Şey