Bize Ulaşın

neden-raw

Fotoğraflarımızı ya da videolarımızı neden RAW formatında çekmeliyiz?

Makalemize öncelikle RAW’ın kelime anlamını açıklayarak başlayalım. RAW: İngilizce bir kelimedir. Dilimizde tam karşılığı işlenmemiş yani “ham” anlamına gelmektedir. Bu durumda RAW olarak çektiğimiz fotoğraflar ve videolar için “ham” işlenmemiş görüntü diyebiliriz.

Günümüzde hemen hemen tüm DSLR fotoğraf makinelerinde JPEG ile birlikte RAW dosyası çekme desteği bulunmaktadır.

RAW dosyaları çekilmiş ama işlenmemiş dijital fotoğraf dosyalarıdır. Negatif film kullanılan dönemde, RAW’ı pozlanmış ama henüz karanlık odada işlenmemiş negatif film olarak da düşünebilirsiniz. Bu benzetmeden yola çıkarak RAW dosyaları aynı zamanda dijital negatif olarakta adlandırılmaktadır. Kısacası RAW, dijital fotoğraf makinelerinin negatifi olarak tanımlanır. JPEG formatındaki dosyalar ise çekilmiş ve işlenmiş fotoğraflardır.

RAW dosyaların uzantıları “.RAW” biçiminde değildir. Birçok marka RAW dosyaları için değişik uzantılar kullanmaktadır. Hatta RAW dosyanın içeriği aynı markanın farklı model fotoğraf makinelerinde değişiklik gösterebilmektedir. Markadan markaya, modelden modele farklılık gösteren bu özellikler RAW dosyalarının çeşitli yazılımlarla okunmasında ve işlenmesinde sorunlar oluşturabilmektedir. Bu sorunların asıl nedeni standart bir RAW dosya tipinin bulunmamasıdır. Bu yüzden RAW dosyalarını işlemek için sürekli yeni yazılımlar ya da mevcut yazılımların yeni versiyonları piyasaya sürülmektedir.

 

canon5dmark3-raw-cekim-300x196
Canon EOS 5D Mark III, RAW+JPEG çekimi menü görüntüsü.
Çeşitli markalar ve RAW dosyası biçimleri:

.r3d (Red)
.dng (Adobe) Blackmagic Desing’ın ürettiği kameralar bu formatı kullanmaktadır.
.crw .cr2 (Canon)
.arw .srf .sr2 (Sony)
.cap .tif .iiq .eip (Phase_One)
.dcs .dcr .drf .k25 .kdc .tif (Kodak)
.erf (Epson)
.fff (Imacon)
.mef (Mamiya)
.mos (Leaf)
.mrw (Minolta)
.nef .nrw (Nikon)
.orf (Olympus)
.ptx .pef (Pentax)
.pxn (Logitech)
.raf (Fuji)
.raw .rw2 (Panasonic)
.raw .rwl .dng (Leica)
.rwz (Rawzor)
.x3f (Sigma)

RAW dosyaları için çeşitli programlar:

Microsoft RAW Image Thumbnailer and Viewer
Picasa
Adobe Photoshop
RawShooter Premium
ACD See
Portfolio Extensis 8
iView Media
BreezeBrowser
Adobe Lightroom
Capture One
IrfanView
DXO Optics Pro
Picture Window Pro

neden-raw
Peki neden RAW çekmeliyiz?

Yüksek görüntü kalitesini yakalamak için:

RAW formatında çekilen fotoğraflar ve videolar, kameranızın sıkıştırma yapmadan kayıt ettiği dosyalardır. Bu dosyalar en yüksek görüntü kalitesini sunmaktadır.RAW olarak çekim yaptığınızda daha yüksek görüntü kalitesi elde edersiniz. nedeniyse 12 yada 14-bitlik RAW dosyaları 16-bit işlemeye izin vermektedir. Bu da 8-bitlik JPEG dosyalarına göre daha avantajlı olmalarını sağlar. Daha fazla bit kıymeti, görüntülerinizi işlerken açık-koyu alanlar arasındaki renk geçişlerinin daha yumuşak olması sağlar. Bu özelliğiyle daha az görülebilir bozulmalar (gürültü) ve detay ile parlak bölümlerde daha çok detay elde edilmiş olunur. RAW görüntü işlemede kaybınız her zaman JPEG dosyalara göre çok daha azdır.

Fotoğraflarınızı ve ya videolarınızı ileride kullanmak için:

Fotoğraflarınızı ve ya videolarınızı saklamak ve zamanı geldiğinde işleyebilmek için. Bir RAW dosyası, fotoğrafı ya da videosu çekilen konu veya sahnenin kamera sensörüne aktarıldığı andan itibaren bütün ayrıntıları kayıt altına almaktadır. Fotoğraflarımızı ve ya videomuzu RAW formatında çekip sakladığımızda ve bu dosyaları düzenlemek istediğimizde bütün çekim bilgilerini içeren RAW dosyalarına ihtiyacımız olacaktır.

Çekim sonrası görüntü üstünde daha aşırı ayar yapabilmek için:

RAW çekmenin en büyük avantajı, cazibe sonrasında çok aşırı daha ayar yapabilme imkanıdır. mesela çok pozlanan ve detaylarını kaybetmiş bölümleri olan görüntülerinize müdahele etme imkanı sağlar.

DSLR kameraların ve dijital film kameralarının, otomatik beyaz dengesi çoğu konu ve sahne için yeterli olmaktadır. öte yandan RAW dosyası düzenlenirken ilk göz atılan unsur beyaz dengesi olabilmekte. Fotoğrafın ve ya videonuzun içerdiği teferruatları bozmadan beyaz dengesini RAW dosyalarını işleyerek düzeltebilirsiniz.

JPEG formatında çekilen fotoğraflar, fotoğraf makinesi cazibe yapılan ışık koşullarına göre beyaz ayarı, kontrast, renklendirme (saturation), imaj efekti, keskinleştirme ve öteki işlemleri uygular ve sonunda fotoğrafı sıkıştırdıktan sonra JPEG formatında kaydeder.

Neden RAW Çekmeliyiz ?
Oylamak ister misin ?
Neden RAW Çekmeliyiz ?