Bize Ulaşın

Montaj Yaparken Adobe mu,

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanların sinema ve televizyon dünyasına daha aktif bir şekilde katılmaları, bu alanda kullanılan araç-gereçlerin ve donanımların da geliştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Film, sinema veya televizyon denilince de akla gelen ilk ve önemli şeylerden birisi de montajdır. Birbirinden ayrı ve farklı çekimlerin bir araya getirilmesi tekniği olan montaj, medya sektöründeki en önemli araçların başında gelmektedir.

Birçok şirketin içinde bulunduğu medya sektöründe kullanılan araç-gereçler veya programlar açısından farklılıklar bulunmaktadır. Firmaların bütçeleri veya kullanım amaçlarına göre farklılık gösterebilecek olan bu unsurların başında kurgu programları gelmektedir.

Medya sektöründe birçok farklı montaj programı kullanılmaktadır. Adobe Premiere, Apple Final Cut, Sony Vegas, Edius Elite vb. birçok program varken, son yıllarda en çok ön plana çıkan ve göze çarpanlar arasında Adobe Premiere ve Apple Final Cut gelmektedir. Şunu da belirtmek gerekir ki Adobe’un son yıllardaki çalışmaları Apple’a göre daha çok göze çarpmaktadır.

adobe

Adobe Premiere ve Apple Final Cut Pro 

Bu iki programı karşılaştırmadan önce şunu belirtmeliyiz ki Premiere Windows tabanlı – ki Apple bilgisayara da kurulumu yapılabilir-, Final Cut ise Mac tabanlı bir programdır.

Tema, Görünüm

Bu montaj programlarının ilk farkından sonra en başta dikkat çeken temel fark, programların farklı renk temalarına sahip olmasıdır. Premiere koyu gri iken, Final Cut daha açık bir gri rengine sahiptir.

Timeline, library, referans monitörü gibi bölümler iki programda da benzer şekilde konumlandırılmıştır. Ayrıca bu bölümlerin kullanıcıların isteğine göre şekillendirilmesi –büyültme, küçültme ya da tamamen kaldırabilme – iki programdaki benzer özellikler arasında yer almaktadır.

Performans

Performans açısından Final Cut’ın daha iyi olduğunu söyleyenler olsa da Premiere’in gücünü de küçümsemek yanlış olur. 2011’de Final Cut Pro X olarak karşımıza çıkan ve ara yüzünü tamamen değiştiren FCPX’de görünüm açısından yenilikler göze çarparken, koyu gri renk tema da dikkat çekiyor. Ayrıca “auto save” özelliği sayesinde FCPX’de görüntülerinizin kaybolma riski oldukça azaltılmış durumda. Pro X’in bir önceki versiyonuna göre oldukça hızlı olduğunu söylemekte mümkündür. Bunlara ek olarak “auto color correction” özelliği dikkat çeken diğer özellikler arasında yer almaktadır.

Yukarıda bahsettiğimiz üzere yeni ara yüz ve tema ile karşımıza çıkan FCPX, eski kullanıcılar açısından biraz problem yaratacak gibi gözüküyor. Çünkü eski kullanıcılar için alışılması zor bir ara yüzle karşımıza çıkıyor.

Bu sebeplerden dolayı ve Adobe’un son yıllarda kendisini hızla geliştirmesi, kullanıcıları bu yöne çekmeye başlamıştır. Final Cut’a göre daha yavaş olduğu gözlemlenen Premiere’de ise beğenileri üzerinde toplayan önemli nokta Adobe After Affects ve Adobe Photoshop gibi programlarla senkronize olarak çalışılması ve bu programların büyük katkı sağlamasıdır. Buna karşılık olarak elbette ki Motion programı Final Cut’a destek olabilecek programların başında geliyor ve Photoshop ile birlikte senkronize çalışılabiliyor.

Genel olarak FCP veya FCPX ile Adobe Premiere’i değerlendirecek olursak, FCPX daha elit bir kesime hitap ediyor. Gerek bilgisayarın fiyatı, gerekse programın fiyatı oldukça yüksek. Adobe Premiere’de bakacak olursak, bu programın daha çok orta kesime hitap ettiği ve Windows tabanlı olması sebebiyle daha çok tercih edildiği söylenebilir.

5 (100%) 1 vote
Montaj İşlemi Yaparken Adobe mu, Apple mı?