Bize Ulaşın

Yavru Vatan Kuzey Kıbrıs’ta Yönetmenlerin İlgi Odağı.Kıbrıs’ın olaylarla dolu son yarım yüzyıllık tarihi Türk sinemasının ilgisini çekmekte gecikmemiştir Özellikle 1955yılı sonrasında Kıbrıs Türklerine yöneltilen Rum terörü bir yandan Türk basınının, kamuoyunun ve hükümetlerinin, diğer yandan da eğlence ve gece hayatı Türk film yapımcılarının gündemine oturmaktadır.


1 -Maskeli Beşler Kıbrıs

Sevimli ve sakar hırsızlar çetesi Maskeli Beşler, şanssız geçirdiği dönemlerden sonra suç işlemeye tövbe etmiş, ticaretle uğraşmaktadır.

Ancak suç dünyasının önemli isimlerinden Rocky Selim(Mehmet Ali Erbil), kendilerine reddedilmesi güç bir teklifle gelir: Kıbrıs’ta bir kumarhaneyi soyacaklardır. Bir araya gelen ekip Kıbrıs’a hareket eder. Operasyon için yaptıkları planlar ve soygun çabaları çeteyi birbirinden komik süprizlerle karşı karşıya getirecektir.

maskeli besler kibris


2-Seni Seviyorum Adamım

Yönetmenliğini yerli gişe sinemamızın verimli sinemacılarından olan Biray Dalkıran’ın üstlendiği romantik komedi türündeki filmde başrolleri Gizem Karaca ve Barış Kılıç paylaşırken onlara kadroda, Asuman Dabak, Ayşen Gruda, Serhat Özcan, Orçun Kaptan, Yıldız Kültür isimleri eşlik ediyor.

Seni Seviyorum Adamım


3-Kod Adı Venüs

Kod Adı Venüs,Kasım 2011 yılında çekimleri tamamlanmış yönetmenliği, senarist ve yapımcılığını Tamer Garip’in üstlendiği film ilk defa 2012 Cannes film festivalinde izleyiciyle buluşmuş, Türkiye veKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde 21 Aralık 2012 yılında gösterime girmiştir.

kod adi venus


4-Gölgeler ve Suretler

Gölgeler ve Suretler, yönetmenliğini ve senaristliğini Derviş Zaim’in üstlendiği 2010 yapımı sinema filmidir. 1963 yılında Kıbrıs’ta Türkler veRumlar arasında başlayan çatışmaları konu almaktadır. Filmde köydeki çatışmalardan kaçan bir genç kızın şehre kaçış öyküsü anlatılmaktadır. Filmin galası 5 Mart 2011 tarihinde yapıldı.

golgeler ve suretler


5- Sezercik Küçük Mücahit

Sezercik Küçük Mücahit, 1974 tarihli Türk filmi. Kıbrıs Harekâtı’ndan kısa süre sonra Kıbrıs’ta çekilen filmde yer yer belgesel görüntülere de yer verildi.

sezercik kucuk mucahit


6- Esir Hayat

Lüfi Akad’ın bir aşk öyküsüne dayanan “Esir Hayatı” sayılmadığı takdirde Türk sinemasında 1959-1974 yılları arasında Kıbrıs olayları ile ilgili yirmi film yapılmıştır. Hemen tümü Kıbrıs gerçeklerini ve Kıbrıs Türk insanını yansıtmaktan uzak, sanat açısından vasat hatta çoğu vasatın altında filmlerdir. Ancak Kıbrıs’ta yaşanan vahşeti Türk kamuoyuna aktarmakta önemli bir tarihi görevi yerine getirmişlerdir.

esir hayat


7-Dişi Düşman

1966 yılında vizyona giren “Dişi Düşman” ise gerek başrol oyuncuları, gerekse senaryo ve yönetmen kalitesi açısından o yıla kadar yapılan Kıbrıs filmleri arasında en özenilerek yapılanıdır. Nejat Saydam’ın (1929-2000) Acar Film adına yönettiği bu filmin senaryosu Aydın Arakon ve Nejat Saydam’a aittir. Başrollerde ise Türk sinemasının yeni starları Hülya Koçyiğit, Cüneyt Arkın ve Ajda Pekkan vardır. Türk sinemasının tanınmış simalarından Reha Yurdakul, Hüseyin Baradan, Baki Tamer veAtıf Kaptan da bu filmde rol alırlar.

Dişi Düşman


8- Önce Vatan

Cüneyt Arkın ve Fatma Girik‘in başrollerini paylaştığı Kıbrıs’la ilgili “Önce Vatan” filminin yönetmeni Duygu Sağıroğlu(1932-…) yine aynı yıl, Uğur Film için çekti. Film, Barış Harekâtı ve bu harekat sırasında bir Türk subayı ve Kıbrıslı bir kız arasındaki aşk hikayesini anlatmaktadır.

önce vatan


9- Zafer Kartalları

1974 yılında son olarak iki Kıbrıs filmi daha üretilir. Bunlardan Seyfi Havaeri’nin (1920-…) Serpil Film adına yönettiği “Zafer Kartalları“nda Perihan Savaş, Ünsal Emre, Diler Saraç, Ferit Bozkurt ve üç filmle en fazla Kıbrıs filmi yönetme unvanına sahiptir

zafer kartalları


10-Hancının Kızı

Ergün Nuri’nin “Hancının Kızı” isimli melodramı sayılmadığı takdirde Türk sinemasında 1959-1974 yılları arasında Kıbrıs olayları ile ilgili yirmi film yapılmıştır.

hancının kızı


 

 

Kuzey Kıbrıs’ta Çekilen Filmler
2.5 (50%) 2 votes
Kuzey Kıbrıs’ta Çekilen Filmler