Bize Ulaşın

Kısa filmlerinizin festivallerden ödüllerle dönmesini arzu ediyorsanız bazı şeylere dikkat etmeniz gerekir.Sizler için araştırma yapıp,nelere dikkat etmeniz gerektiğini yazdık:

Kısa filmcilik sektörü, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de oldukça yaygınlaşmaya başlayan bir sektör haline geldi. Henüz Avrupa ülkelerinde olduğu gibi kısa filmciliğe karşı profesyonel yaklaşımlar pek nadir olsa da, ülkemizde kısa film çeken insan sayısı gün geçtikçe artıyor. Bunda sinemanın son yıllarda popülerleşmesi, kısa filmin uzun metraja geçiş için bir basamak olarak görülmesi ve dijital kamera teknolojisinin sağladığı kolaylıkların etkisi büyük. Yine de bu kadarı bir kısa film yapmaya yetmez.

Bir kısa film yapmak için öncelikle bir fikrinizin olması gerek. Eğer bir fikre sahip değilseniz müzik klibi çekmeyi deneyebilirsiniz. Fikriniz var ise, bunun kısa filme uygulanabilir uzunlukta olması şart. Adından da anlaşılacağı gibi kısa filmde süre pek uzun sayılmaz. Bu nedenle hızlıca anlatabileceğiniz bir fikrinizin olması gerek.

Bir sonraki adım, film için gerekli bütçeyi bulmak. İşte bu, özellikle Türkiye şartlarında kısa filmciler için en zor nokta. Eğer filminize para yatırmak isteyen ve anlaşabildiğiniz bir yapımcınız varsa her şey süper. Aksi takdirde başka yöntemlerle bütçe sıkıntısını çözmeniz gerekecek. Bu noktada en yaygın yöntem kendi birikimlerinizi kısa filminiz için harcamaktır. Çünkü Türkiye’de kısa filmcilere finansal destek veren pek fazla kurum yok. Eğer birikimleriniz filminizin bütçesini karşılamıyorsa, Kültür Bakanlığı tarafından düzenli aralıklarla verilen destekler için başvuruda bulunabilirsiniz.

Bütçe ayarlandıktan sonraki aşama ise ekipman bulmak. Işık ve ses ekipmanı kullanmanın faydasını görecek olsanız da bunlar kısa film için olmazsa olmazlar değildir. Asıl ihtiyacınız elbette bir kamera. Kamerayı isterseniz kiralayabilirsiniz veya ekipman desteği ile filminize katkıda bulunabilecek az sayıda kurumdan yardım alabilirsiniz. Türkiye’de bu tip kurumların başında ise Mithat Alam Film Merkezi gelmektedir.

Sıradaki adım ise film için oyuncu kadrosunu oluşturmak. Elbette herkes filminde sinema yıldızlarıyla çalışmak ister ama kısa filmciler için bu pek mümkün olmuyor. Bu nedenle oyuncu seçerken izlenecek en ideal yol tiyatro okulu öğrencileriyle iletişime geçmek ve onlardan yardım istemek. Ne kadar yardımsever olduklarını gördüğünüzde gerçekten çok şaşıracaksınız.

Kamera önündeki elemanlar bulunduktan sonraki aşama ise kamera arkasındaki ekibi oluşturmak. Arkadaşlarınız bunun için size yardımcı olabilirler fakat daha deneyimli insanlarla çalışmak isterseniz sosyal medya ağları üzerinden iletişime geçmenin faydasını görebilirsiniz.

Bir sonraki adım ise çekim mekanlarını bulmak. Mekanlarla ilgili çok hayalperest olmak çeşitli sıkıntılar yaratabilir. Bu nedenle ulaşım sorunu yaşamayacağınız ve güvenliğinizi tehlikeye atmayacağınız mekanlar seçmek daha doğru olacaktır. Bir tavsiye daha; çekim yapacağınız mekanın sahibiyle önceden görüşüp izin almalısınız.

Artık çekime başlayabilirsiniz ama sıkıntılar hala bitmiyor. Hatta daha da artıyor diyebiliriz. Çekim aşamasında setteyken beklenmedik birçok problemle karşılaşmanız mümkün. İşte bu noktada sette deneyimli insanlarla çalışıyorsanız, işleriniz çok daha çabuk yoluna girecektir; emin olun.

Çekimler bittikten sonra ise kurgu aşaması başlıyor. Bunun için öncelikli olarak bir kurgu programına ihtiyacınız var. Kurguda önemsemeniz gereken şey filmin süresi. Türkiye’deki kısa film festivalleri genellikle maksimum 20 dakikalık film başvurularını kabul ediyor. Bu nedenle filminizin süresini 20 dakikanın altında tutmanız yerinde olacaktır.

Kurgu aşaması da tamamlanınca filminizi insanlarla buluşturmak için önünüzde bir engel kalmıyor. Türkiye’de kısa filminizi gösterebileceğiniz mecralar kısa film festivalleridir. İfİstanbul, Akbank gibi önemli festivallerin yanısıra birçok üniversitenin düzenlediği festivalleri de deneyebilirsiniz.

Kısacası kısa film yapmak zor bir süreç fakat her şeyin sonunda filminizin insanlar tarafından beğenildiğini gördüğünüzde tüm bu sıkıntılara değdiğini düşüneceğinizden şüpheniz olmasın.

Kısa Filmciler özellikle şunlara dikkat edin:

Filmin Senaryo yönü:

  • Senaryo aşaması çok önemli, mutlaka bir bilene danışın.
  • Senaryonuzdaki fikrin ne kadar güzel olduğuna dair onay almak yerine gerçekçi eleştirilerin peşinden koşun;  kızmayın, darılmayın, bozulmayın.
  • Senaryonuza dünyanın yeni harikasını bulmuş gibi yaklaşmayın, özellikle  işin ehli kişilerden gelen eleştirileri kulak ardı etmeyin.
  • Storyboard çizerseniz çok iyi olur.

Filmin Teknik Ekibi

  • Kendinize bir ekip kurun.
  • Arkadaşla, eş dostla değil gönüllü profesyonel oyuncularla çalışın, iyi bir senaryo ve ekibe asla hayır demezler.
  • Görüntü yönetmeni, sanat yönetmeni ve yardımcınızın daha önceden çekim tecrübesi olmasına dikkat edin, işiniz kolaylaşacaktır.
  • Görüntü yönetmeni ne iş mi yapar, işin ustası Uğur İçbak anlatmış:
Kısa Filmcileri Başarıya Sürükleyecek Öneriler
Oylamak ister misin ?
Kısa Filmcileri Başarıya Sürükleyecek Öneriler