Bize Ulaşın

Okullar tatil, iş yerleri kepenkleri erkenden indiriyor. Bu duruma çocuklar sevinse de Doğu’nun birçok ilinde ulaşım sağlanamıyor, elektrik verilemiyor ve yollar kapalı. Günlük yaşamımız kar-kış olunca biz de olaya sinema penceresinden bakmak istedik.

Son yıllarda büyük bir ivme yakalayan Türk sinemasının, zaman olarak genelde güzel havaları tercih etmesi büyük bir tesadüf değil. Kışın film çekmek hem prodüksiyon hem de çalışma şartları açısından oldukça zor. İşin içine sinema emekçilerinin çalışma koşulları da girince, konu içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Fakat bunca zorluğu olmasına rağmen yine de kış temalı filmler izleyiciyle buluşuyor.

Biz de hem kara kışın içinde çekilmiş hem de başarılarıyla kendinden söz ettirmiş filmleri (kendimizce) sizler için derledik.


 1- Yol | Yılmaz GÜNEY – Şerif GÖREN (1981)

Darbe koşullarının yurdun her yerinde yoğun bir şekilde hissedildiği dönemde İmralı yarıaçık cezaevinden verilen izinle evlerine gitmek için yola çıkan beş mahkûmun yolda yaşadıkları zorlukları ve vardıkları yerde karşılaştıklarını konu alan film Türk sineması için bir başyapıt niteliğinde. Anadolu’yu ve Yerel’i bu denli başarılı anlatan ölümsüz başyapıt, Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü alarak uluslararası başarıya da imza atmıştır.

yol filmi


2- Hakkâri’de Bir Mevsim | Erden KIRAL (1983)

Siyasi sebeplerden ötürü Hakkâri’ye sürülen ve buradaki köylünün sorunlarına ortak olan bir öğretmenin hikâyesini anlatan filmin yönetmen koltuğunda Erden Kıral oturuyor. Başrollerinde ise Genco Erkal, Şerif Sezer ve Rana Cabbar gibi usta isimler var.

Ferit Edgü’nün romanından beyaz perdeye uyarlanan film, 1983 yılında Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı ödülüne layık görülse de kendi ülkesinde uzun süre yasaklı kaldı.

hakkari de bir mevsim


3- Işıklar Sönmesin | Reis ÇELİK (1997)

Dönemin önemli tabularından olan “Güneydoğu” gibi çetrefilli bir konuya değinen Reis Çelik, peşmerge ve asker karakterinin etrafında gelişen olayları ele almaktadır. Kışın zorlu koşullarında çekilen filmin başrollerini Tuncel Kurtiz ve Tarık Tarcan paylaşıyor. Yüzbaşı Murat ve Seydo’nun karlı dağlardaki mücadelesini anlatan filmin senaryosu Cemal ŞAN ve Reis ÇELİK’e ait.

ışıklar sönmesin


4- Uzak | Nuri Bilge CEYLAN (2002)

İstanbul’da yaşayan orta yaşlı bir fotoğrafçı ve Yenice’den yurt dışına gitmek için İstanbul’a gelen genç bir adam. Bu iki adamın hayata bakışları, amaçları ve birbirleriyle olan ilişkilerini anlatan film, minimalist sinemanın önemli örneklerinden biri. Nuri Bilge’nin kendi yazıp yönettiği filmin İstanbul sahneleri de yoğun kar altında geçiyor.

uzak filmi


5- İklimler| Nuri Bilge CEYLAN (2006)

İklim şartları hayatları da değiştirir… Nuri Bilge CEYLAN ve eşi Ebru CEYLAN’ın başrollerini paylaştığı ve sorunlu kadın erkek ilişkilerine objektif tutan film, farklı iklimler etrafında ilerleyen hikayeyi ve bu durumun karakterlere etkisini konu alıyor. Film özellikle kışın Ağrı’da gerçekleşen sahnelerdeki başarılı kadrajlarıyla eleştirmenlerin beğenisini topladı.

iklimler filmi


6- 120 | Murat SARAÇOĞLU – Özhan EREN (2008)

Kurtuluş Savaşında Doğu Cephesinde gerçek bir hikâyeden alınarak çekilen film, dönemin zor şartlarını başarılı bir şekilde beyaz perdeye yansıtmaktadır.

120


7- Kar Beyaz| Selim GÜNEŞ (2011)

Sabahattin Ali’nin ‘Ayran’ adlı öyküsünden esinlenerek senaryolaştırılan film, 12 yaşındaki Hasan’ın hayat kavgasını konu alıyor. Geçmişi fotoğrafçılığa dayanan Selim Güneş’in senaryosunu yazıp yönettiği film, güçlü imgeleri ve başarılı sinematografik çekimleriyle gerek yurt içinde gerekse yurt dışında birçok ödülün sahibi oldu.

kar beyaz filmi


8- Eve Dönüş: Sarıkamış 1915| Alphan EŞELİ (2013)

Kurtuluş Savaşı filmleri içerisinde dönem şartlarını yansıtma ve hikaye olarak (bana göre) en iyisi diyebileceğimiz bu film, savaş ve cepheden ziyade karakterlerin içinde bulundukları durumu konu alıyor. Film neredeyse baştan sona karın içinde geçiyor.

eve dönüş


9- Soğuk | Uğur YÜCEL (2013)

Ülkemiz coğrafyasında kışın en sert geçtiği yerlerden biri olan Kars bölgesinde geçen film; evli bir demiryolu işçisinin pavyonda tanışarak bir gece birlikte olduğu Rus kadının hayatını alt üst edişini konu alıyor.

Uğur Yücel’in yazıp yönettiği filmde, Kars’ın soğuk ve karlı havası müthiş bir ambiyans yaratarak tablo gibi karelerin oluşmasına büyük katkı sağlamış.

soğuk filmi


10- Kış Uykusu| Nuri Bilge CEYLAN (2014)

Yılmaz Güney’den sonra göğsümüzü ikinci defa kabartan Nuri Bilge “Kış Uykusu” filmiyle Cannes Film Festivali’nde en büyük ödülü yani Altın Palmiye’yi kazandı. Çekimlerin büyük bir bölümü Kapadokya bölgesinde çekilen film, yoğun kar altındaki estetik görüntüleriyle de dikkat çekiyor.

kış uykusu filmi


 

 

“Kar” denilince akla gelen 10 sinema filmi