Bize Ulaşın

kameramanlik-meslegi-ile-ilgili-giris

Mesleğe yeni başlayacaklara faydalı olacağına inandığım mesleğine giriş makalesini elimden geldiğince sade tutmaya çalıştım. Her sorunuzun cevabını alamasanız bile akıllarda olan  birçok sorunun cevabının dile getirildiğine inanıyorum.

Gerek dış gerekse iç çekimlerde sıksık meraklı seyircilerle muhattap oluyorum. Aralarında en çok beni sevindiren ise akranlarımın kameramanlık mesleği ile ilgili kafalarında oluşan soruları bana yöneltmesi oluyor. Aşağıda sıraladığım bana yöneltilen bazı sorular yer almaktadır. Fırsat buldukça da güncellemeye çalışacağım.

Kameramanlık mesleği riskli meslekler grubuna girmektedir. Zaman zaman ölümle bile sonuçlanacak kazalara rasltlanmaktadır. Fotoğrafta patlama anında kameraman görülmektedir.Öncelikle şunu belirtmeliyim ki risk açısından en fazla sorunla karşılaşabileceğiniz meslekler arasında bir numaraya kameramanlık oturmaktadır. Yapılan bilimsel anket ve araştırmalar da bu kanıyı destekler niteliktedir. Örneğin 30 yaşına geldiğinizde sırt ve omuz ağrılarınız artıyor ve bu sizi meslekten men edebiliyor.

Kameramanlığın belli bir yaşı yoktur dersek yalan olur çünkü kameramanlığın belli bir yaş aralığı vardır. Vücut gelişiminin tamamlandığı, ayağının yere daha sağlam bastığı ve kültür gibi bileşenlerinin yerine oturduğu -oturmakta olduğu- 26/40 yaş aralığı için en ideal yaşlardır.

Kameraman nedir?

Kameraman sinema ya da televizyonda görüntüyü çeken kişidir.

Okul okumak şart mıdır?

Eğer dayınız ya da amcanız bir televizyonda ya da sinema şirketinde patron değilse okumanız şarttır. En azından bu kendinize olan en büyük görevinizdir. Nasıl ki okumadan bir doktor yetişmesi kısmen imkansızsa aynı şekilde okumadan kameraman yetişmesi de imkansızdır. Çünkü kameramanlık evrensel tanımların olduğu birleştirici ve bütünleştirici bir sanat dalıdır. Okumak kadar kendinizi de geliştirmeniz sizin için en büyük artı olacaktır. Üniversitelerin 2 ve 4 yıllık sinema ve televizyon bölümlerini tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Kameramanlık ülkemizde henüz olmasa bile Avrupada el üstünde tutulan bir meslektir. Altta Sky Sports Tv kanalının spor yayını için kameramanlarının nasıl hazırlandığını gösteren eğlenceli bir reklam filmi görülüyor.

Kurslara katılsam şansım artar mı?

Eğer üniversite tercihinizi sinema ya da televizyon olarak kullandıysanız daha sonradan göreceğiniz kursun faydası olacaktır. Genel olarak kurslarda amaca yönelik eğitim alırsanız üniversitede bile görmediğiniz imkanlara sahip olabilirsiniz. Bazı kursların anlaşmalı olduğu kurumlarda da saha görevlerine ya da asistan olarak işlere çıkabilirsiniz. Ne kadar çok işe çıkar ve pratik edinirseniz iş bulma oranınız o kadar artar.

Okursam mutlaka iş bulabilir miyim?

Okursanız ve iş bulamazsanız üzülmeyin çünkü her okuyan iş bulamıyor. Hangi meslek dalında olursa olsun kimse acemi bir çalışana iş vermez. Sizi önce asistan olarak işe alırlar (tabi şanslıysanız ve gerçekten başarılıysanız) daha sonrasında bir şekilde işin ucundan tutarsınız. Belki şef kameramanının işe gelmediği birgün size gün doğabilir. Gözünüzü dört açarsanız bu tip fırsatları sağlayabilirsiniz.

Bir soda firmasının reklamı kameramanlık mesleğine bakışı dile getiriyor. Kamera ile yatıp kalkmak diye buna deniliyor.

Kaç yaşında kameraman olunur?

Bu soru en muallakta kalanıdır çünkü birtakım handikapları var. Yaşınız eğer kişisel gelişiminizle doğru orantılı değilse; sanatı hiç takip etmiyorsanız ,mesleğinizin gereklerini uygulamıyorsanız; en önemlisi de mesleğinize aşık değilseniz yaş aralığınız değişecektir. Genel olarak 26-40 yaş aralığında olan kameramanlar meslekte iş bulabilmektedir ama bu değil ki siz 26 yaşında elinize kamera almaya başlayın. Ne kadar çok ve ne kadar erken kendinizi geliştirmeye başlarsanız meslekte iş bulma ve ilerleme şansınız o kadar fazla olur.

Kameramanlığın sonu var mıdır?

Kameramanlığın sonu genellikle görüntü yönetmenliği olmaktadır ama bunun için tabiri caizse kırk fırın ekmek yemelisiniz. Böyle güzel bir son her kameramana nasip olmamaktadır.

Kameramanlık gerçek anlamda görsel bir eğitim gerektirmektedir. Altta bulunan Sky Sports Tv kanalının hazırladığı kameramanlık eğitimin ne kadar zor olduğunu gösteren eğlenceli bir video bulunuyor.

Kameramanlığın maddi getirisi nedir?

Kameramanlık sizi mutlu edebilir ya da üzebilir diye birşey söyleyemem. İyi bir kameraman elbettte iyi paralar alacaktır, kötü bir kameramansa meslekte yer bile edinmeyebilir. Kendinizi iyi olarak eğitirseniz doğal getirisi oluyor. Türkiye şartlarında hiç bir iş kolunun maddi getirisi bilinmemektedir. Tv sektöründe asgari ücretin biraz üstünde bir maaş alırkenz; sinema ve diğer sektörlerde bir seferde alacağınız ücretler ise ömür boyu tatil yaparak yaşamanızı da sağlayabilir. Olur ya bir gün bir uçak kazasını ya da ufoyu canlı olarak görüntülerseniz hayatınız kurtuldu demektir.

Bayan kameraman neden yok?

Kameramanın bayanı erkeği olmaz ancak Türkiye şartlarında bayan kameralara daha az rastlanmaktadır. Yurtdışına bakacak olursak dünyanın en iyi steadycam operatörü bir bayandır. Çok iyi bayan kameramanlar da vardır ancak erkeklerin gövdelerinden ötürü kameramanlığı tercih ediyor olması bayanların meslekte yer edinmelerini zorlaştırmaktadır. Bayan kameramanlara daha çok spor karşılaşmalarında, show programlarında ve iç çekimlerde v.s rastlayabiliriz. Son yıllarda sayısı azınsanmayacak kadar bayan kameraman meslekte yerini almıştır.

Gözlerim bozuk kameraman olabilir miyim?

Kameralarda -2 ve +2 göz bozukluğunu düzeltebilen diyopotri aracı vardır. Test edip gözünüzün bozukluğu kadar diyopotri ile oynayabilirsiniz ama gözlemlediğim kadarıyla gözlük kullanan kameramanlar azınsanmayacak kadar fazladır.

Omuz kameraları ağır mıdır?

Omuz kameralarının ağırlığı kullanıldığı malzemeye göre değişmektedir. Günümüzde plastik maddelerin teknolojik aletlerde daha fazla kullanılmasından ötürü ağırlık gitgide azalmaktadır ancak saatlerce omuzda tuttuğunuz kamera katkat ağırlığa ulaşmaktadır. Bir omuz kamerası 5 ile 15 kilo ağırlığında olabilir. Buna ek malzemeler de eklendiğinde (tripod, ışık, batarya v.s) ağırlık artacaktır.

Kameramanlar kaça ayrılır?

Genel olarak bir tanım yapacak olursa kameramanlar iç ve dış olarak ikiye ayrılırlar. Bunları ise kendi aralarında aktüel ve stüdyo kameramanı olarak ayırabiliriz. Aktüel kameraman omuzunda kamera taşıyan kimsedir. Haber kameramanları, magazin programlarının kameramanları vs. aktüel kameramanlığın alanına girerler. Stüdyo kameramanı ise tripod aracılığıyla çekim yapan kişidir. Stüdyolarda da aktüel kameramanlara gereksinim duyulmaktadır.

Riskleri nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre dünyanın en riskli mesleklerinden birisi olma ünvanına sahip olan mesleğimiz maalesef çalışanlarına yer yer sıkıntı da yaşatmaktadır. Özellikle tripotsuz yapılan çekimlerden sonra eksik olmayan omuz ve bel ağrıları kameramanların korkulu rüyasıdır. Saatlerce tek gözle bakmak zorunda kalan kameramanlarında bozulan gözleri de cabası.

Kameramanlık şahit olmaktır, birşeye müdahil oluyorsanız sonuçlarına katlanmak zorundasınız. Önünüzde işlenen bir cinayet varsa siz de tehlikedesiniz demektir. Bir savaş sırasında ne kadar tarafsız olursanız olun, bir kurşuna ya da bombaya hedef olabilirsiniz. Ancak kameraman herşeye rağmen soğukkanlılığını korumalı önce kendi emniyetini almalıdır.

Haber kameramanları diğer kameramanlara göre daha fazla risk almaktadırlar. Altta bulunan videoda Samanyolu Tv savaş kameramanı Huzeyfe Yıldız 2009 yılı IMF toplantısında Taksim’de çıkan olayları anlatıyor.

Ntv kameramanı İlhan Kandaz 2009 yılında Bostancı’da terör örgütünün açtığı ateş sonucu kulağından yaralanmıştı.

İçerik Ömer Gökyar’a aittir.

Oylamak ister misin ?
Kameramanlık Mesleğine Giriş