Bize Ulaşın

Kamera ve film ekipmanları kiralarken dikkat edilmesi gereken 10 maddeyi sizler için listeledik:

1- Film ekipmanlarınızı mutlaka yasal firmalardan kiralayın. Bu konuda yasal izni olmayan bir yerden kiralamanız, başınıza istemediğiniz dertler açabilir.
2- Kiralama yapacağınız şirketin yerini mutlaka öğrenin ve şirkete ulaşımınız kolay olup olmadığını öğrenin.
3- Kamerayı yada ekipmanları teknik olarak kontrol edin.
4- Eğer başka şehirde çekim yapıyorsanız,ekipmanın başına bişey gelmesi halinde yerine yedek ekipmanın gönderilip gönderilmeyeceğini öğrenin.
5- Film ekipmanlarının 3 yaşını aşmamış olmasına dikkat edin. Eski ekipmanlarda teknik sıkıntı yaşayabilirsiniz.
6- Ekipmanları kiralanırken bir kusuru, arızası, hasarı var mı yok mu kontrol edin. Ekipmanın aksesuarlarının çalıştığından emin olun. Herhangi bir sorunu hemen ilgili personele bildirin ve sözleşmeye not düşürün. Hatta orada bir fotoğrafını çekin.
7- Mutlaka ekipman kiralama sözleşmesi yapın. Aksi halde bir set kazası sonucunda maddi kayıp istemediğiniz noktalara gelebilir.
8- Kiralanacak olan ekipmanın fiyatının neleri kapsadığını kontrol edin. Genelde vitrinde ilan edilen fiyata ekstra bazı ücretler eklenebilir. Ekipmanı teslim alırken kira fiyatını öğrenmeniz daha doğru olur.

9 – Ekipmanın sigortalarının varsa tam olduğundan emin olun. Sigortası olmayan bir ekipman ile kaza yaptığınızda, ekipman kiralık olduğundan Ekipman sigortası da hasarı karşılamamaktadır. Böylece tüm masraflar sizin üzerinize kalabilir.

10- Bir set kazası,ekipmanın çalınması durumunda hangi yol izlenmeli ve ne tür belgelerin getirilmesi gerektiği konusunda bilgi isteyin. Hangi numarayı ve kimi arayacağınızı öğrenin.
11 – Erken rezervasyon her zaman bir fiyat avantajı (yüksek-sezon dışında) sağlar. Önceden firmadan rezervasyon yaparsanız aracınızı çok daha uygun fiyata kiralama imkanı bulabilirsiniz. Belli bir gün sayısını geçen kiralamalarda da indirim uygulanmaktadır.
12- Rezervasyonunuzu yaparken şirketin iptal işlemlerini öğrenin. Özellikle, herhangi bir iptal ücretinin olup olmadığını ve ceza ödememek için en geç ne zaman haber vermeniz gerektiğini öğrenmelisiniz.
13- Film ekipmanları kiralama konusunda internette de araştırma yapın. Büyük şirketler bazen sadece internet kullanıcılarına özel indirimler sunmaktadır, mümkün olduğu kadarıyla bunlardan yararlanın. Bireysel kamera ve film ekipmanları web sitelerini takip edin.
Kamera ve Film Ekipmanları Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler