Bize Ulaşın

Işık tekniği, sinemada ışık, filme alınacak objeleri ve oyuncuları senaryoda arzulanan şekilde aydınlatmak için uygulanan bir tekniktir. Doğru kullanılacak olan ışık tekniği ile seyirciye arzulanan psikolojik etki rahatlıkla yaratılabilir. Işıklar sabit veya hareketli objeleri aydınlatmak için değişik ışık üreten cihazların seçilmesi sonucunda oluşturulur. Sinema sektöründe kullanılan ışıkların en büyük özelliği, çekimlerin zaman zaman sesli yapılması ihtimaline karşılık “ses çıkarmayan sistemler” kullanılmasıdır.

Kameranın doğru görüntüyü verebilmesi için minimum ve en iyi ışık ihtiyacına deriz. Işık dağılımının ihtiyaca göre doğru biçimde yapılması gerekir. Çok ışık, filmin kalitesini bozar, hoş olmayan görüntüler ortaya çıkarır. Az ışık ise filmde kaliteyi ortadan kaldırır.

Gerekli ihtiyacın haricinde, korku filmleri bunun gibi belirgin efektler verme amacıyla sahnenin özel amaçlı aydınlatılmasına diyoruz. Son zamanlarda moda olan dijital efektler ile ışık tektiğinin birleştirilmesi sonucu harikulade sonuçlara ulaşılabilmektedir.

Sıcak ve soğuk efektler

Işıkların üzerinde farklı filitreler kullanılarak sıcak ve soğuk ışık efektleri elde edilebiliyor. Işıkların psikolojik etkileri vardır.


 IŞIK VE AYDINLATMA DERSLERİ

Video çekerken ışık konusu fotoğraftan daha önemli. Video sürekli ışık gerektiren bir alan olduğundan fotoğrafa göre daha zahmetli olabiliyor. Biz de bu sistemlere Barış Özkök ile giriş yapıyoruz.


Amatör filmciler için Efe Aydal’ın hazırladığı “Amatör Filmciler İçin Temel Işıklandırma Teknikleri” dersi:

Fotoğrafçılıkta ve Sinemada Işık ve Aydınlatma (Videolu Anlatım)
4 (80%) 2 votes
Fotoğrafçılıkta ve Sinemada Işık ve Aydınlatma (Videolu Anlatım)