Bize Ulaşın

Film ve dizi setlerinin adetlerini,geleneklerini ve gizli göreneklerini sizler için düşünüp kayda geçtik. Film setlerinin tuhaf adetlerini olduğunu düşünenler yahut farklı adetler de eklemek isteyenler ekibimizle iletişime geçebilir.

1-Senariste söyleyin, ne içiyorsa setede göndersin!

Film setlerinde genellikle hiç sevilmeyen ve hiç sete uğramayan kişidir senarist.Dış geceleri bol bol yazar. Set emekçileri de arkasından bol bol konuşur. Set emekçilerinin hayalidir sıcak iç mekanlar. Korkulu rüyalarıda soğuk kış gününde dış gecelerdir. Soğuk gece, dış çekimleri set işçileri gerçekten hiç sevmezler.

çekim


2-Setlerin Vazgeçilmezi: Kağıt Bardak

Kağıt Bardak, Çekim yapılan tüm mekanların olmassa olmazları arasında ilk sıralarda yer alır. Yönetmenler ve yapımcılar genellikle kendi özel bardaklarını kullanırlar. Kağıt bardaklarda çay ve kahve içmeyi sevmeyenleri setlerde çaysız ve kahvesiz günler bekliyor.

kağıt bardak


3-Şüphesiz ki; en güzel sahne, biten sahne.

Setlerin en güzel anlarından biride ”Paydos” kelimesidir. Set çalışanlar her ne kadar işlerini sevselerde yaklaşık 20 saat süren çekimler sonrasında paydos verilince mutlu olurlar.O yüzden en güzel sahneler biten sahnelerdir. Sahne bitince genellikle herkes mutlu olur.

paydos


4-Hocam ”Buluta Girdik” 3 Dakikamız var!

Başta görüntü yönetmeni,yönetmen ve kamera ekibinin sıkça kullandığı iki kelimedir. ”Buluta Girdik” Ardından görüntü yönetmeni hemen şu kadar dakika da bulut gidecek der. Sonrasında yönetmen ve ılık şefi tahminde bulunur. Muhabbet ve tahminler ta ki bulut güneşin önünden gidinceye kadar devam eder.Dakikalarca tüm çekim ekibi havaya muhakkak bakar ve tahminler peşpeşe gelir.

buluta girdik


 5- Repo Günü Muhabbeti

Setlerde programı çıkartan reji asistanları ve yardımcı yönetmen ara sıra ‘program değişti’ demeleri üzerine sette dolaşan dedikodunun adı: Repo ne zaman olacaktır. Repo tarihinin bazen sır gibi saklandığı zamanlar olur . Ya da başrollerden gizlenir türlü türlü sebeplerden dolayı. Bilmece haline dönüşen repo günleriniz az,reponuz bol olsun.

set keyfi


6-Gelen Casta Yazılan Ekip 

Set işçileri hayatlarının büyük bir bölümünü setlerde harcadıkları için; doğal olarak set dışında da pek bir hayatları yoktur ve bu sebeple de genellikle ask/meşk işleri de haliyele setlerde yaşanmaktadır. Bu konuda en şanslı ekip reji iken en şanssızı ise ışık ekibidir.Gelen castlarla genellikle reji ilgilendiği için doğal olarakta,en şanslı ekip rejidir.

sinema ask


7-En Büyük Dert: ”Bakımsızlık”

Set emekçilerinin en büyük dertlerinden biri de malesef bakımsızlık. Yoğun çalışma temposundan dolayı kendilerine zaman ayıramıyorlar.Bundan dolayı da saç sakal birbirine dolanmış durumdadır.

old


8-Müzik Altı Sahne

Sesçilerin en çok sevdiği ve hiç uğraşmadıkları sahneler müzik altı sahnelerdir.Ses alınmadığı için dert ve tasaları yoktur.Bazı Setlerin kurallarından biride; sesli çekimlerde telefonu çalan gidip tatlıyı alır.

ses


9-Bugün Sete Yapımcı Geliyor!!

Eğer filmde yada dizide yönetmen, yapımcı değilse; yapımcı farklı biriyse ve ayda yılda bir sete uğruyorsa muhakkak ki;  sete uğradığı gün yalandan bir olağanüstü hal ilan edilir.Eğer yapımcının farklı huyları varsa set çalışanlarına şimdiden geçmiş olsun diyelim.

kötü patron


10-Sette Yemekler Çok Kötü

Eğer bir sette gerçekten yemekler kötüyse o sette problem var demektir. Kötü yemeklerin olduğu sette kimse gerçekten çalışmak istemez. Setlerde meşhurdur yemek muhabbetleri. Herkes bilmem hangi filmin yada dizinin setindeki meşhur yemekleri anlatıp durur.

sette yemek hizmeti


 11-Bölümün yada Haftalıkların Yatma Muhabbeti

Film setlerinin en büyük sorunu tabiki ekonomi. Yapımcılar nedendir bilinmez hep paralarını cebinde tutmak isterler ve vermek istemezler. Bazı yapım şirketleri bu konuda fişlenmişlerdir. Burdan isimlerini verip fişlemek istemiyoruz. Ama malesef ki emekçilerin haklarını yiyor bazı kanallar ve yapımcılar.

kötü yapımcı


 

 

 

 

Film ve Dizi Setleri Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gereken 11 Şey
4 (80%) 1 vote
Film ve Dizi Setleri Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gereken 11 Şey