Bize Ulaşın

1-Balat Semti

Balat denince herkesin bir kez daha düşündüğü muhteşem bir semttir. Fakat çekim ekiplerinin çok büyük sıkıntılar yaşadığı bir semttir. Semt sakinlerinin de çekimcilerden bıktığı bir gerçektir. Mekan kiralama ücretlerinin de tavan yaptığı bir semttir. Ceplerinde akrep besleyen yapımcıların hiç uğramadığı semttir. Gelenin geçenin para istediği semttir. Ve çekim ekipleri her zaman da huzursuz olduğu semttir. Gayri meşru takılan kişilerde para istemektir film ekiplerinden ve yapımcılardan.Bu semtte çekim yapanların dikkatli olmaları gerekmektedir. Şafak Sezer’in yaşadıkları en meşhurudur.

balat semti


 

2-Kuzguncuk Semti

Üsküdar’a bağlı olan Kuzguncuk, elit bir çekim mekanıdır . Renkli renkli eski  ahşap evleri , Arnavut kaldırımlı sokakları , papatyalı merdiveni mevcuttur.Dizi çekimi,fotoğraf çekimi,reklam ve klip çekimlerinde daha çok tercih edilir. Çekim için en güzel ve en çok tercih edilen makanlardan biridir .Renkli kapılar ve evler harika fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz harika mekanlar vardır.

kuzguncuk


 

3-Beyoğlu (İstiklal Caddesi)

Heryeri tarih kokan İstanbul şehrinin en güzel mekanlarının olduğu ilçe diyebiliriz Beyoğlu’na. Tabiki hiç kuşkusuz İstiklal caddesi de en görkemli yeridir. İstiklal caddesinin estetik dokusunu anlatmaya gerek yoktur sanırım. Harika binaların olduğu eski yapısıyla her zaman ilgi merkezi olmuştur.İstiklal caddesinde çekim yapmak için izin almaya gerek yoktur. Fakat büyük bir set ekibini yığacaksanız İstiklal caddesine o zaman izin problemi ile karşılaşabilirsiniz.Bu da gayet normal ama bu güzelliğe değerdir.

istiklal caddesi


 

4-

Kısaca tüm çekim sektörünün kalbi durumundadır Beykoz Kundura Fabrikası. Hemen hemen her sinemacının girmiş olduğu mekandır diyebiliriz. Gidip ziyaret etmeyenlerinde muhakkak bir gün gideceği bir yerdir.Sürekli çekim ekiplerinin olduğu bir mekandır. Fiyat olarakta ortalama 1.000 tl ile 3.000 tl arası ücret talep edilir.Unutmayın öğrenci iseniz sizin öğrencilik avantajını kullanıp para vermeme şansınız olabilir. Bu fırsatı iyi değerlendirin kısa filmciler ve genç yönetmenler.

beykoz kundura fabrikası


 

6-Samatya Semti

Balatın yumuşamış halidir samatya semti diyebiliriz.Samatya halkı misafirperverdir. Hatta yıllarca İkinci Bahar set ekibini bu semt misafir etmiştir. Çekim ekibini kabullenmiş bazı yönlerni bile görmezden gelmiştir.Samatya sahili ile de ilgi odağı haline gelmiş bir semttir. Filmcilerin kiraladıkları evler ve mekanlar dışında para ödemedikleri bir semttir.Semtin en olumsuz hali gece saatleridir. Saatler ilerledikçe semtte kafası güzelleşmiş insan sayısı da artmaktadır. Bu da doğal olarak bazen sıkıntı yaratabilmektedir.Semttin en güzel yanı ise sokakları ve eski evleridir.

samatya


 

7-Tarlabaşı Civarı

Çamaşırların en çok asıldığı semttir diyebiliriz. Çamaşır ipleriyle dolu sokakların en çok olduğu semttir. Eski evlerin en çok olduğu eski bir tarihi mahalledir.Sokaklarının diğer bir adı da tehlikedir. Kimilerin cesaret edip giremediği bu semtte onlarca film çekilmiştir. Şimdik ise kentsel dönüşüme maruz kalmış bir semttir. Semttin her sokağında film çekilmiştir diyebiliriz.Halen bu semtin sokaklarında değinilmemiş yüzlerce şehir hikayesi bulunur. Tarlabaşını anlamak için ne kadar film izlerseniz dahi yetersiz kalacaktır.

tarlabaşı


 

8-Seka Kağıt Fabrikası

İzmit ve sinema denildiği zaman akla gelecek ilk mekandır Seka Kağıt Fabrikası. Tarihi dokusuyla birlikte simdik koca bir film Platosuna dönüşmüştür. Beykoz Kundura Fabrikası kadar meşhur değildir. Trt dizilerinin yoğunlukla çekildiği bir çekim mekanıdır. Fakat fiyat olarakta daha uygundur. Ayrıca F Tipi Sinema filmi de burada çekilmiştir.Her geçen gün daha da kıymetlenen bir çekim mekanıdır.

seka kagıt fabrikası


 

9-Ortaköy Sahili

Hiç gerçekte görmemiş olsanız bile muhakkak bir filmde karşılaşmış olduğunuz bir mekandır. Çekim için ücret ödemeye gerek yoktur. Koca tarihi yarımada kadrajınıza sığabilir. Fatih Akın’ın Temmuzda filminin final sahnesi de burada çekilmiştir. Hatırlayacağınız üzere Tarihi Ortaköy cami de bu bölgenin simgesi haline gelmiştir.

ortaköy sahili


 

10-Galata Semti

Galata semtinin simgesi olan Galata Kulesi her genel planda mevcuttur diyebiliriz. Semtte ev kiralamak imkansız gibidir. İmkansız değildir tabiki de ama çok pahalıdır.

galata semti


 

Film Çekimlerinin En Çok Yapıldığı 10 Mekan
Oylamak ister misin ?
Film Çekimlerinin En Çok Yapıldığı 10 Mekan