Bize Ulaşın

Günümüz sinema dünyasında sinema filmi çekmek hem maddi hemde manevi yönden zor hale gelmiştir. Şartlar böyle zor iken yönetmenlerin onlarca sorunu var iken sinema yapmaları da ne yazık ki zorlaşıyor. Sinemacıların filmler yapmaları bu kadar zor iken bazı yönetmenler ise kariyerlerinde 100 ü geçik filmler yaptılar. Bizde sizler için araştırma yaptık ve gördük ki 100 sinema filminden daha da fazla film üretmiş yönetmenlerle karşılaştık ve listeledik.


1-Ülkü Erakalın – 157 Film

İstanbul Belediye Konservatuvarı Müzik Bölümü mezunu olan Erakalın, sanat hayatına 1958 yılında başladı. İlk deneyimlerini Lütfi Akad’ın asistanlığını yaparak edinen sanatçı, 1961 yılında yönetmenlik yaptığı sinema sanatında, ilk eserini Unutamadığım Kadınfilmiyle sergiledi. Müzisyenlik deneyiminin yanı sıra, “Duygu Film” adlı bir şirketle yapımcılık işinde de bulundu. Genellikle anılarını içeren dört kitap yazdı. Bir filmde oyuncu olarak rol alan Erakalın, 1970’li yılların seks filmleri furyasında birçok filmin yönetmenliğini yaptı. 200 civarında filme imza atmıştır.

Ülku Erakalın


2-Yücel Uçanoğlu – 143 Film

1988 yapımı ‘Sığıntı’ adlı sinema filminin yönetmenliği yapmıştır. 2000’lerde “iyi aile robotu” isimli ilginç-ötesi dizinin de yönetmenliğini yapmış. 1970’lerde de furyaya kapılarak erotik filmler çekmiş bir üretken sinemacıdır. Kabadayı, Kahramanlık filmlerinden tutun, sosyal içerikli devrimci denemelere hatta erotik filmlere kadar pek çok türde filmi vardır yönetmenin.

Yücel Uçanoğlu


3-Osman Fahir Seden – 136 Film

Seden,İstanbul Üniversitesi’nde Hukuk eğitimi aldı. Yaşamı boyunca 100’ün üzerinde senaryo yazıp, film yönetti. Yönetmenliğini yaptığı filmlerde küçük rollerde yer aldı. Lütfi Akad’la senaryo çalışmaları yaptı. Birçok filmini çektiği Seden Film Şirketi’ni kurdu.

Sanat yaşamı boyunca pek çok ödül kazanan yönetmene, Kültür Bakanlığı tarafından 1991 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verildi. Prostat kanserinden dolayı 74 yaşında vefat etti. Aynı zamanda kendisi Adana Ceyhan kaymakamlığı yapmış olan Şeyh Ahmet Hamdi Efendinin torunudur.

Osman Fahir Seden


4-Çetin İnanç – 134 Film

Yönetmen Çetin İnanç Ankara’da doğdu. Bir süre Hukuk Fakültesi’nde okudu. Sinemaya 1961 yılında Atıf Yılmaz’ın yönettiği Allah Cezanı Versin Osman Bey filminde  asistanlık yaparak başladı. Dünyayi kurtaran adam’in, Maskeli Beslerin Dönüşü’ün ve daha birçok filmin yönetmenliğini yapmıştır. Cüneyt Arkin’ın yakın dostu önemli bir yonetmendir.

Çetin inanç


5- Oğuz Gözen – 128 Film

Yönetmen Oğuz Gözen, 1946 yılında İstanbul’da doğdu.Yönetmen Gözen, Özel Ticaret Gazetecilik Okulu’nda okudu.

Gişe Filmlerinin Takipçisi

Oğuz Gözen’in ilginç özelliklerinden biri de gişeyi yakından takip ederek, buna alternatif üretimler yapabilmesidir. 70’lerin ortalarında başrollerde çizgiroman karakterlerinin olduğu fantastik filmler modayken ve Müjdat Gezen’in Pembe Panter (1975) filminin haberleri her yere yayılmışken, Gözen Pembe Panter ile Temel Reis Gangsterlere Karşı (1975) isimli filmi yönetir. Komedi ikililerinin popüler olduğu dönemlerde Hamamböcekleri ile çalışır. Onlarla birlikte Hamamböcekleri Öğret de Gel, Hamamböcekleri İstanbul’da ve Hamamböcekleri Film Çekiyor isimli filmleri çeker. 1981 yılında Acımasız Dünya isimli filminin başrollerinde Yılmaz Tatlıses ve Ali Gencebay’ı oynatır. Basında, “Tatlıses ve Gencebay aynı filmde” başlıklarıyla büyük sükse yaratan film, aslında 80’lerin başındaki türkücü/şarkıcı filmlerinin bir çeşitlemesidir. 1981’de Metin Film’in sahibi Işık Toraman’ın Kibariye’yle sözleşme imzalaması o yılın en önemli olaylarından biri haline gelir. Kibariye yükselişte olan bir şarkıcıdır ve filmin büyük bir gişe patlaması yapacağı konuşulmaktadır. Gözen de karşı atakta bulunur. Gazinolarda “Kibariye’ye alternatif” olarak lanse edilen Ümmiye’yle anlaşır ve onunla Sevdiğim Sendin (1981) filmini çeker. İki film de Taksim’deki Lüks Sineması’nda arka arkaya vizyona girer. Gözen bir kez daha piyasayı yakından takip ederek kârlı bir yatırım yapmanın fırsatını bulmuştur.

Oğuz Gözen


6-Sırrı Gültekin – 124 Film

Sanat hayatına 1939 yılında Bakırköy halkevi’nde başlayan Sırrı Gültekin, daha sonra Şehir Tiyatroları kadrosuna girdi. Tiyatro oyunculuğunun ardından, 1949 yılında Sami Ayanoğlu’nun asistanlığı ile sinemaya adım attı. Lütfi Akad’ın da etkisiyle yetişen sanatçı, az sayıda filmde rol aldı. 1962’de çekilen Damat Beyefendi, başrol oynadığı tek filmdir. 1954 yılından itibaren kendi filmlerini yönetmeye, 1957’den sonra senaryo yazmaya ve 1963 yılından sonra da yapımcılığa başladı. 150 kadar filme imza atmıştır. Film Yönetmenleri Derneği üyesi olan ve Filmsan Vakfı başkanlığı yapan Gültekin, tv için dizi film yönetmenliği de yapmıştır. 2008 yılı Şubat ayında vefat eden Gültekin Zincirlikuyu mezarlığında toprağa verilmiştir.

sırrı gültekin


7-Aram Gülyüz – 123 Film

Türk Sinemasının 70’li yıllarda düştüğü krizden çıkmak için porno filmlerin üretilmeye başlanması ile Aram GÜLYÜZ’de bu filmleri çeken yönetmenlerden biri oldu. Tabii bir çok filmi sansüre uğradı. Atını Seven Kovboy’da bunlardan biriydi. Yönetmen bu filmden önce herkesin severek izlediği Red-Kit’i çekmişti. Halen televizyon dizisi yönetmektedir.

aram gülyüz


8-Semih Evin – 121 Film

1946 yılında Şakir Sırmalı’nın çektiği Domaniç Yolcusu filminde yönetmen asistanlığı yaptı. 1950’de yönetmenliğe, 1952’de yapımcılığa başladı. 1952’de Seneka Film, 1958’de Roket Film şirketlerini kurdu.

Birçok filmini senaryosuz, sigara paketi arkasına diyalog yazarak çekti. Semih Evin aynı mekanlarda iç içe birden fazla film çekip hem maliyeti düşük hem de hızlı biçimde üretilmiş filmler çıkararak 132 filme yönetmen olarak imza atmayı başardı.

semih evin


9-Atıf Yılmaz – 111 Film

Mersin’de doğmuştur. Lise öğrenimini de yine bu şehirde tamamlamıştır. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde ve güzel sanatlar akademisinde bir süre eğitim almıştır. 1951 yılında Kanlı Feryat filmi ile yönetmenliğe başlamadan önce iki kez yardımcı yönetmenlik, ve ayrıca filim eleştirmenliği ve senaryo yazarlığı da yapmıştır. Aktif olduğu dönem boyunca 110’dan fazla film yönetmiştir.2004 yılında yönettiği Eğreti Gelin filmi yönettiği son film olmuştur. 5 Mayıs 2006 yılında İstanbul’da vefat etmiştir.

Atıf YILMAZ  (1925 - 2006)  Turkey


10-Orhan Elmas – 117 Film

Bir süre dergi ressamlığı ve yazarlık yaptıktan sonra sinemaya geçti. 1945 yılında Toros Çocuğu adlı filmle sinemaya geçen Orhan Elmas, Domaniç Yolcusu / Unutulan Sır,Canavar Kadın, Acı Yol, Bir Yaz Yağmuru ve Bir Bahar Akşamı gibi filmlerde oynadı. İlk yönetmenliğini 1954’te çevirdiği Üçüncü Kat Cinayeti filmiyle yaptı. Yönetmenlik kariyerinde Türk sinemasına 122 film kazandırdı.

orhan elmas


 

 

 

 

En Çok Sinema Filmi Çeken 10 Yönetmen
Oylamak ister misin ?
En Çok Sinema Filmi Çeken 10 Yönetmen