Bize Ulaşın

BİR HİKAYE

Ekip olarak yada tek başımıza Film çekme olayına giriyoruz. Belki bu yüzüncü kez kafamızdan geçirdiğimiz ve hatta bazen durup dururken aklımıza gelip heyecanlandığımız bir olay bizim için. Bir çok kez bunun geyiğini yaptık arkadaşlarımızla.. Bir sürü kısa kısa fikirler oluşturduk. Sonra hepsini ertesi gün unuttuk ya da hikayeyi ilerletmeye çalışıp tıkandık. Onu bunu bilmem ama filme başlamadan önce kesinlikle ve kesinlikle bir hikayen olmak zorunda!!!

kiralık film ekipmanları

Nerden nasıl bulacağın konusunda fikrin yoksa. Film çekmek için bir senaryo nasıl yazacağını bilmiyorsan endişelenme. Bu bölümde seni bir takım şeyler yapmaya başlatacak kadar bilgi ve motivasyon var!
Hikaye lazım..


 

BİR TELEFON
Ne alaka mı? Ne demek ne alaka? Filmini kendi kendine tek başına çekmeyi düşünmüyorsan büyük ihtimalle bir telefona ihtiyacın olacak.
Film çekme işine girerken her zaman düşündüğünden daha çok insana ihtiyacın olacak. Tamam belki sen sadece yakın çevrendeki arkadaşlarınla olayı bitirmek istiyorsun. Belki gözün yükseklerde değil. Ama film çekme olayının nerden baksan bir kaç gününü alacak bir olay olduğunu unutma (bu da en kötü ihtimalle). Bir kaç gün boyunca bir grup olarak buluşmak ve bir proje gerçekleştirmek uzun uzun telefon görüşmeleri gerektirir. Bir çok buluşma gerektirir ” Abi nerde kaldınız hadi başlayamadı sizin yüzünüzden” demeyi gerektirir.
Telefon lazım size..

kiralık kamera


 

BİR BİLGİSAYAR

İyi de biz bu yazıyı kolay yoldan film çekmeyi anlatıyor diye okuyorduk sen şimdi bize alakasız bilgisayar falan demeye başladın diyorsanız haklısınız. Ama ilerde bir senaryo yazmak gerekecek değil mi? O senaryoyu elimizle mi yazacağız? Bir bilgisayarımız olsun…
Hem filmimizi çekip bitirdikten sonra o bilgisayara zaten muhtacız. Niye mi? Montaj yapacağız da ondan.
Nasıl bir bilgisayar lazım bize? Senaryoyu yazmak için herhangi bir bilgisayar yeter 🙂 Ama montaj yapmak için biraz iyi birşeylerimiz olsa iyi olur elimizde. Onu daha sonra montajla ilgili kısımda detaylı anlatırım.

kiralik


 

İKNA KABİLİYETİ VE YÜZSÜZLÜK

Bu iki şey olmak zorunda kesinlikle! Bir film çekmek demek, yine dediğim gibi bir çok kişi ile kontak kurmak ve belki de daha önce tanışmadığınız kişilerden yardım istemek demek. Mesela filminin bir sahnesini bir süper markette çekiyorsun. Süper market sahibini ikna etmek gerek. Ona projeni çok güzel bir dille anlatabilmek gerek! Metroda çekim yapmak için özel izin gerek. Telefonunu kullanıp gerekli yerlere ulaşmak ve ikna kabiliyetini kullanarak da izin alman gerek. Unutmayın istemezseniz kimse size birşey vermez.
İyi de yüzsüzlük niye gerek. Aslında iki şey için. Birincisi eğer ikna etmeye çalıştığınız kişi kolayca ikna oluyorsa belki ondan bir ikinci şey daha istemenizi kolaylaştırır. Mesela markette çekim yapmaya izin aldıysanız belki bir de sponsorluk isteyebilirsiniz. Ya da bir miktar yiyecek birşeyler. İkinci olarak da eğer ikna etmek istediğiniz kişi asla ikna olmuyorsa ve kabul etmiyorsa yine yüzsüzlüğümüzü kullanıp her şeye rağmen mekana gidip çekim yapabilmek için!!!
Sadece mekan çekimlerini aranje etmek için değil. İlerde bahsedeceğim bir takım teknik ekipmanı da temin edebilmek için ikna kabiliyetiniz olmalı. İnsanlara yaratmak üzere olduğunuz projenin ne kadar harika olacağını ne kadar çok insanın izleyeceğini bir baş yapıt olacağını anlatabilmelisiniz Sizin herkesten farklı olduğunuzu ve neden bu projeye bu kadar çok inandığınızı ispatlamalısınız karşınızdaki kişiye. O zaman bir çok kapı açılacaktır. İnsanlar sana yardim etmek isteyecektir . Projene katkıda bulunmak isteyeceklerdir. Çünkü film çekme olayı nerden bakarsan bak herkesin içinde bir ukdedir. Bir yanından bu olaya dahil olduğunu hissetmek ister herkes. İnsanlara projenin içinde olduklarını hissetirmelisin!!

kiralık kameraman


 

MOTİVASYON VE KARARLILIK

Motivasyon olmazsa bu işin içinden çıkamazsınız. Bu motivasyon sırf kendinize değil çevrenizdekilere de etkili olmalı. Çünkü film çekimi sırasında karşınıza inanılmaz sorunlar çıkacak. Ekibinizde belki kavgalar olacak. Belki aşırı yorgun düşeceksiniz. Motivasyonunuz sizi bu işin içinden çıkaracak tek şey! Herkesi peşinizden sürüklemek istiyorsanız ne kadar motive olduğunuzu göstermelisiniz! Kararlı olun!
Film projesinin başlangıç kısımları hep çok eğlencelidir. Çekimlere başlamadan önce çevrendeki herkes en iyi insanlardır.Herkes yardim edeceğini söyler ama çekimlere kadar bekle! İnsanlar zaman ayıramamaya başlarlar. “Abi bu iş bu kadar uzun sürer mi? Hava çok sıcakmış be bu havada çekim mi yapılır” demeye başladıklarında motivasyonunuzu onlara aşılamalısınız! Kararlılık tek silahınız!!

kiralik film ekipleri

KENDİNE GÜVEN

Özgüvene sahip biri misin? Yani ilk defa yaptığın işte bile “ulan millet şimdi ne der, bu işin içinden çıkamazsam ne olur” diye düşünceler motivasyonunu düşürür mü? Kendine güvenmelisin! Karşında ikilemler olduğunda ikisinden birini seçip başın dik bir şekilde yolunda durmadan ilerlemelisin! Çevreden gelecek reaksiyonlara yine kendine güvenin sayesinde karşı koyabilirsin!
Ama kendine güvenin miktarı ve cinsi çok önemli! Kendine güven yavaş yavaş kendini beğenmişliğe dönüşürse ve çevrendekilere afra tafra yapmaya başlarsan filmin orda bitmiş demektir! En yakın arkadaşlar bile buna katlanamaz! Yönetmen olabilirsin ama oradaki kimse babanın oğlu değil! (Belki kardeşlerin de projededir onlara lafın geçebilir :))

kiralik lens


 

ORGANİZASYON

Organizasyon o kadar önemli ki!!! Ben pick-nick filmimi bu özelliğimizin eksikliği yüzünden bitiremedim. Organizasyon belki bir şeylere başlamanda birinci etken olmaz ama birşeyleri bitirebilmek için organizasyon şart!!
Neler girer organizasyonun içine? Hangi sahneyi ne zaman nerde çekeceğinden tut da kim nerde kaçta buluşacak! Çekimlerde yanımızda neler olmalı! Kameraların pilleri şarj oldu mu? Parasal olarak bugün ne kadar benzin yaktık! Kimin ne kadar parası gitti!!!
Organizasyonsuz film çöker! Kimse nereye gittiğini bilmek zorunda değil ama sen zorundasın! Sen bu işin başındaki adam olarak yönetmenliğin gereğini yapmalısın ve organizasyonu elinde tutmalısın!
Takviyelerin olmalı. Üşenmeden herşeyin notunu tutmalısın! “Allah abi 3lu priz evde kalmış! Uzatma kablomuz yok! Kameranın pili bitiyor ya! Kaset kalmadı! Abi, Ahmet niye gelmedi siz söylemediniz mi ona saat 3 te gelmesini!!!” Bunları yaşamak istemiyorsanız organizasyon!!!

kiralik stedicam


 

BOL BOL BOŞ ZAMAN

Film çekme işi boş adam işi!! O kadar çok zaman alıyor ki o süreç içinde hiçbir önemli işin olmamalı! Film çekme olayını mümkünse tatil dönemlerine getirmelisin! Ama film çekim sürecinin öncesi de var. Yani senaryonun yazıldığı o dönem.. Senaryo yazmakta ne var ki..Bir varmış bir yokmuş diye başlıyorsun gerisi geliyor altı üstü bir kaç günlük iş diyorsan sana kötü haberlerim var…
Gerçekten seni mutlu eden bir senaryo ortaya çıkarmak için hele hele uzun metraj bir film düşünüyorsan aylarını vermelisin bu ise.
Her gün düzenli olarak yazmalısın. O gün birşey gelmese bile aklına yazma alışkanlığını korumalısın. Sırf bilgisayar başında geçirdiğin zaman değil. Arabada, otobüste, yolda, okulda evde her zaman aklının bir kısmında yeni film fikirlerini düşünmelisin! Zaman!! Bol zamana ihtiyacın var! Zamanın yoksa film işini ortaya çıkarman çok zora girer ya da filminin kalitesi çok düşük olur!
Unutma 3 şeyi aynı anda asla yakalayamazsın! Hız, Kalite ve Ucuzluk. Bu üçünün aynı anda sadece 2 sini elde edebilirsin ve 3. sünden fedakarlık etmek zorundasın..

kiralik arri alexa


 

YARATICILIK

Çoğu kişi bu konuyu unutuyor.. Film çekebilmek için yaratıcı olmak zorundasın. Bu güne kadar çekilmiş filmler ne kadar iyi ya da kötü olurlarsa olsunlar yaratıcı insanlar tarafından çekildiler!!! Sen yaratıcı mısın? Elbette öylesin! Bu yazıyı okuyorsun ya! Günümüzde film aleminde yaratıcılık maalesef kurallar ve kitaplarla kısıtlanmış durumda. İnsanlar yaratıcılıklarını kullanıp insanları etkilemektense kurallara bağlı kalıp hata payını en aza indirmeyi tercih ediyorlar! Sen öyle yapma! Yaratıcılığını sonuna kadar kullan ve ona güven! Bu seni diğerlerinden farklı yapacak! Kuralları bil ama yaratıcılığınla onları esnet ve genişlet! Kendi kurallarını yarat! Kendi tarzını yarat!
Yaratıcı ol!!! Ve bunu göstermekten çekinme! Belki yaratıcılığın sayesinde para bile kazanabilirsin hatta bu işi meslek haline bile getirebilirsin! Diğerleri böyle yapıyor… www.mark3kiralama.com www.kiralikkamera.com.tr https://twitter.com/mark3kiralama

kiralik stüdyo ışığı


 

FARK ETTİN Mİ?

Yukarıdaki listede kesinlikle ve kesinlikle bir akademik eğitim ya da daha önceden almış olman gereken bir bilgiye gerek olmadığını fark ettin mi? Film yapmak için bunun okuluna gitmen şart değil. Yukarıdaki özellikler sende yoksa film okulunun yapabileceği birşey de yok zaten. Teorik bilgileri kitaplardan okumak da hiçbir zaman işe yaramaz. Onları öğrenmek için yapman gereken kameranı alıp çekimlere başlamaktır. Hatalarınla öğren doğruları ve “eğitimim yok film olayını bilmiyorum” diye kendini durdurma! Olaya göbekten gir! Cesur ve kararlı ol! Gerisi kendiliğinden gelecektir!

kiralik stedicam operatörü


 

“Senaryo”

SENARYO NASIL YAZILIR?

İLLA BIR SENARYO SART MI?

Bir hikaye bulmakla başlayalım..
Tamam biliyorum belki de direk kameranızı birşeylere doğrultup çekim yapmak istiyorsunuz ama neye? O öyle birşey olmalı ki sırf siz değil, izleteceğiniz diğer insanlar da onda birşeyler bulmalı..
Bir olay olmak zorunda mı? Hayır.. Belki sadece güzel görüntüler olabilir..
Neden pencereden dışarıyı çekmeyi denemiyoruz başlangıç olarak? Ya da çöpün yanında kendini yalayan kediyi.. Yolda yürüyen alışverişten dönen Teyze’yi. ya da kameranızı içeri çevirin..
Mutfakta yemek yapmakta olan annenizi kameraya alın.. Ya da ders çalışmakta olan kardeşinizi.
Yani demek istediğim

İLLA DA BİR HİKAYEYE SAHİP OLMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ BİRŞEYLERE BAŞLAMAK İÇİN!!! SADECE KAMERANIZI ALIN VE ÇEKMEYE BAŞLAYIN. DAHA ÖĞRENİYORUZ.. ACELE YOK…

Çekimlerinizde varlığınızı gizlemeye çalışın. Çektiğiniz kişilerin kameraya bakmamasını sağlayın. Sizle de konuşmasınlar.. Unutmayın artık film çekiyoruz 🙂 Bu alıştırmayı istediğiniz kadar yapın ve artık hikaye zamanı geldiğini düşündüğünüzde aşağıdaki yazıdan devam edin…

kiralik şaryo


 

SENARYO YAZMAK İÇİN FİKİRLER

Bir hikaye oluşturmak..
Bu o kadar çok şeye bağlı ki.. Maalesef bir formülü yok.. Bir geyik muhabbetinden çıkabileceği gibi gördüğünüz bir rüyadan da esinlenebilirsiniz.. Ne bileYim okuduğunuz bir haberle dÜN duyduğunuz espriyi birleştirip onu da geçmişe uyarlayabilirsiniz. Birçok ufak parçayı birleştirerek oluşturabileceğiniz gibi bir anda hepsi birden de gelebilir aklınıza (bu biraz ender olur gerçi).
Ama önemli olan tıpkı çekim yapmakta olduğu gibi aklınızı açık tutmanız. O fikir geldiğinde ve kapınızı çaldığında uyanık olmalı ve onu görmelisiniz..
Ya da oturup bir hikaye yazmaya karar verdiğinizde “şimdiii.. hmm… bir hikayeye..” diye kalmak yerine “Ya ben en çok hangi yemeği severim? Peki en çok hangi hikayeyi severim? En son güldüğüm espri nasıl birşeydi?” diye herşeyi kurcalayarak oralardan malzeme çıkarmaya çalışmak en iyisidir..
Bir arkadaşınızın ya da kendinizin kişisel bir deneyiminden de yola çıkabilirsiniz. Başınıza gelen alakasız olayları düşünün.. Ya da tanıştığınız bir kişi.. O kişinin hepsi birden değil belki ama en azından bazı karakteristik özellikleri.. Bunlardan bir hikaye oluşturabilirsiniz!!
Mesela yanınızda bir not defteri bulundurarak herhangi bir yerde duyduğunuz ilginç bir diyaloğu not edebilirsiniz.. O diyaloğu devam ettirip farklı bir hikayeye ulaşmak da mümkün!
Ya da benim favorim başka bir taktik! Aile albümünüzden tesadüfi olarak 10 adet resim çıkarın. Tesadüfi olarak onları yan yana dizin ve şimdi karsınızdaki 10 resmi bir fotoroman olarak duşunun.. Bir resimden diğer resime nasıl geçti? Olaylar ne idi? Resimdeki kişilere yeni karakterler, isimler verin. Onlara diyaloglar verin. Konuşturun onları. diğer resime doğru uyacak bir hikaye uydurun!! Bakın nasıl işe yarayacağını göreceksiniz!
Ya da aklınızda ana bir fikir var.. Mesela bir konu biliyorsunuz ve o konu ile ilgili bir film çekmek istiyorsunuz.. Ama tam hikayeyi olusturamıyorsunuz.. Ana konu ne ise onu kağıdın ortasına yazın. Sonra onu yuvarlak içine alın ve o konu ile ilgili aklınıza gelen alakalı kelimeleri de etrafına yazın. onları da yuvarlak içine alın ve o kelimelerle de alakalı kelimeleri onların etraflarına yazın.. Bunu istediğiniz kadar devam ettirin.. En sonunda bir örümcek ağına benzer bir şemanız olacak. İçinde de istemediğiniz kadar fikir sizi bekliyor olacak. Onlardan sevdiklerinizi seçerek hikayenizi yönlendirebilirsiniz!!
Başka fikir mi istersiniz?
“Ya!” taktiğini öneririm.. “Ya yarın sabah kalktığımda kör olsaydım? Ve 8 tane kolum olduğunu fark etseydim.. Ve dünyanın son günü olsaydı!” yani uydurun. güzel ya da çirkin olmasına aldırmadan bunları arka arkaya yazın.. Beklenmedik kritik noktalar yaratmak için çok iyi bir taktik.
Ya da son olarak gidin kopya çekin… önceden izlediğiniz bir filmin konusunu işleyin ama bunu çok bariz yapmayın 🙂

kiralik greenbox stüdyosu


 

YAZDIĞIN SENARYOYU TEST ET.

Artık hikaye çıkarmak size kalmış.. Yaratıcılığınızı istediğiniz kadar zorlayın ve insanların izlemekten keyif alacağı hikayeler geliştirin.. Sınırsız olun!
Ama şimdi oluşturduğunuz hikayeleri filtre etme zamanı…öyle ya.. Bir uzay istasyonunda geçen bir hikaye oluşturduysanız bunu inandırıcı bir şekilde çekme sansınız çok kısıtlı olabilir..
Yardımcı olması için size birkaç başlık altında yazayım filtre tekniklerini..
Hikayenize sorular sorun ve ondan sorduğunuz her soruya bir cevap isteyin?
Bu hikaye kim ile ilgili? Ne zaman? Nerde? Niye Neden??? nasıl?
Hikayenizin dalları budakları var mı? Hikaye bir yere gidiyor mu? Ekranda anlatılabilir mi? Yani bu hikayeyi sahnelere bölerek, mekanlara koyarak ve diyaloglarla birleştirerek en kolay ve kısa şekilde izleyenlere anlatmak mümkün mü?
Hikayede beklenmedik şeyler var mı? Süprizler? Yani izleyiciye “anaa.. bunu harbi beklemiyodum.. Şimdi ne olacak?” dedirtebilen bir hikaye mi? Ve bu süprizlerden çok var mı? (varsa harika!)
Hikayeniz çok mu kişisel? Yani o kadar kişisel ki aslında sizden başkasının anlaması zor.. ya da sizin hissedeceklerinizi hissetmemesi gibi bir durum söz konusu mu? Kimi toplumlara yada gruplara dokunan elementler var mı? Tabulara çok mu yüklenmiş bir hikaye? Aslında benim için sorun yok! Kafanıza göre takılın ama unutmayın Türkiye’de yaşıyoruz.. Filminizi izletmek istiyorsanız izleyecek insanların akıllarından geçenleri biraz tahmin edebilmelisiniz!!
Ve en önemli kısım…
Kendi kendinizi eleştirin.. nasıl mı? Hikayenizde zayıf noktalar bulun.. Hani omzunuzdaki kötü melek olun.. Hikaye’nin neden işe yaramayacağını, neden kimsenin hoşuna gitmeyeceğini açıklamaya çalışın kendinize.. (bunu yapması biliyorum çok zordur. Ama bunu kendiniz yapın.. Sakın bir arkadaşınızdan istemeyin. Çünkü arkadasınız ya bunu yapmayacaktır ya da yapınca size dokunacak ve arkadaşınızla aranız açılacaktır.. 🙂 eğer bütün bu eleştirilere karşı gelebiliyorsanız bravo. Hikayeniz filtre işlemini geçmiştir. Bu hikayeden iyi film olur!!
Çok komplike gitmiyorum değil mi? Film çekme konusunda henüz zorlu terimler ve sıkıcıi kurallar vermış değilim umarım..
Yukarıdaki hikaye bulma ile ilgili fikirleri okuduğum bir çok yabancı senaryo yazımı ile ilgili kitaptan ve kendi deneyimlerimden derleyerek çıkardım. Bu iyiliğimi de unutmayın 🙂 tamam kitapları çok sevmem ve size de tavsiye etmedim ama bu kısımı kullanmam gerektiğini düşündüm..

kiralik şaryo asistanı


 

ÇEKEBİLECEĞİN SENARYOYU YAZ!! ÇEKEMEYECEĞİNDEN UZAK DUR!!

Uçulmaması gereken Noktalar!!
Hikaye kısmını bitirirken artık son noktaya da değinmek istiyorum.. Belki arkadaş çevreniz çok geniş olabilir, belki maddi olarak çok varlıklı olabilirsiniz ama yazacağınız senaryoda bir takım noktaları atlarsanız o hikayeyi filme almak imkansız olabilir.. Hikayede çok karakter kullanmayın.. çok demekle ne kastediyorum? 4-5 kişi idealdir.. çekim yapılan mekanlarda çok uçmayın 🙂 Mesela havaalanı, TBMM, falan gibi.. özel izin almadan çekim yapamayacağınız yerlere çok yaklaşmayın.. Parklar bahçeler, sokaklar ne güne duruyor?
Zaman olarak da dikkat edin.. Akşam çekimleri çok koymamaya çalışın niye mi? Çünkü akşamları karanlıktır.. Bu da ışıksız çekim demek.. eğer ışık konusunda kendinize güveniyorsanız amenna ama ışık konusunda ürkekseniz gündüz çekimlerini tavsiye ederim.. Ama güneş altında da durmayın aman!!
Sonracıma.. çekim takviminizi çok uzun tutmayın! Madem olaya çok amatör giriyoruz. Muhtemelen çekim ekibi bütünü ile arkadaşlardan olacak demektir. yani sınıf arkadasın ışıkçı olur, komşunun oğlu sesçi olur.. bütün bu insanların senin kadar filmle ilgilenmeleri ve bundan haz almalarını bekleme.. Senden daha çabuk bıkabilirler ve eve gitmek isteyebilirler. Hele onları 20 gün boyunca bir arada tutabileceğini de düşünme.. İnan bana takvimini ne kadar kısa tutarsan o kadar iyi! Tavsiyem Max 10 gündür.. Çünkü inan bana 10 günden sonra ne kadar istekli olursan ol insanin film deyince midesi bulanmaya başlıyor 🙂
Bir de mekanlara yine.. eğer Ankara’da oturuyorsan deniz kenarı sahnesi koyma filmine.. Ya da ” çok soğuktu kar yağıyordu” falan yazarsan hikayene kar yağmayabilir.. “fırtına yağmur” gibi şeylerden de uzak dur.. Filmini hava şartlarına bağlama..
Hah!! Bir de sakın filminde öyle sayfa sayfa diyalog kullanma.. Yani arkadaşlarına o kadar ezber yapma mecburiyeti verme.. Hem uzun diyaloglar etkili olmaktan ziyade filmlerde hep bunaltıcı olmuşlardır.. Git istediğin filme bak. 10 saniyeden uzun diyalog çok ender görürsün. Bir de diyalog ne kadar uzunsa ona yüklenen oyunculuk ve duygu daha çok olur o yüzden arkadaşların mükemmel oyuncular değillerse bundan kaçınmanı şiddetle tavsiye ederim.
Hele ne bileyim “kız ağlamaya başlar kamera gözden akan damlaya yaklaşır” gibi şeylerden uzak dur.. Çünkü bunlar gerçekten iyi oyunculuk isteyen şeylerdir. Yani mükemmel yapılmadıkları sürece izleyicide istediğin etkiyi bırakmayabilirler. Zaten arkadaş arasında çekilen bir filmde nasıl ağlatacaksınız birbirinizi? O sahneyi çekmek imkansız hocam 🙂 Göze portakal kabuğu SIKIN! Bu bütün seti ağlatmaya yeter 🙂
Sonracıma.. Valla şu anda bu kadar aklıma geldi.. İlerde yazmaya devam ederim aklıma geldikçe bu konu ile ilgili..
Ama bunların hepsi zaten düz mantık. Yani dahi olmaya gerçekten gerek yok ama yine de buraya yazıyorum çünkü ben bu hataların hepsini daha önce yaptım… Siz yapmayın..

kiralik mizar ışık


 

Düşük Bütçeli Film Nasıl Çekilir?
5 (100%) 2 votes
Düşük Bütçeli Film Nasıl Çekilir?