Bize Ulaşın

Sinemanın üretim aşamasını kolaylaştıran ve ucuzlaştıran en büyük gelişim hiç şüphesiz dijital kameraların ortaya çıkışı olmuştur. Bu teknoloji, artık sinemanın büyük paralar harcanmadan da yapılabileceğinin bir habercisiydi.DSLR Makine ile Çekilmiş 10 Sinema Filmini sizler için listeledik.


 1-Mikrofon

Canon 7D ile çekilen ve İstanbul Film Festivali’nde ”Altın Lale Ödülü”ne layık görülen filmde, Mısır’ın çok kültürlü kenti İskenderiye’nin altını üstüne getiren müzikal bir yolculuk yapılıyor. Müzikleriyle dikkat çeken filmde, Khaled adlı gencin, uzun yıllar kaldığı Amerika’dan hip hop, rock ve caz müzisyenleriyle dolu sanat ve müzik camiasını keşfettiği memleketi İskenderiye’ye dönüşü konu ediliyor. Khaled, hem kentin renkli sanat ve camiasını keşfedecek, hem de halk hareketinin ayak seslerine şahit olacak.

mikrofon


2-Kaybedenler Kulübü

Filmin tamamında olmasa bile büyük bir bölümünde dslr kamera kullanıldı.2010 yapımı komedi-dram türündeki Türk sinema filmidir. Tolga Örnek tarafından çekildi ve senaryosu Mehmet Ada Öztekin ile Tolga Örnek tarafından yazıldı.

5099902898322


3-Film

Türkiye’de de fotoğraf makinesiyle çekilen ilk Türk filmi olma özelliğine sahip olan Kerem Topuz imzalı “Film”, tamamıyla DSLR fotoğraf makinesiyle çekildi. Yapımcılığını BSK’nın üstlendiği Film, 8’inci Atlanta Underground Film Festivali’nde, ‘En İyi Yabancı Film’ ödülüne layık görüldü.

film


2)La Casa Muda

Uruguay yapımı olan sinema filmidir.Bu film hakkında bir kaç şey söylemek gerek filmin gerçek zamanlı çekildiği söyleniyor yani kesintisiz 79 dakika kayıtla.Canon 5D’nin 4 gb yani 12 dk kayıt yaptığı düşünülürse sanırım harici harddiske ya da laptopa aktarma gibi bir çözüm üretmiş olmaları lazım.

la


5-The Tsunami and the Cherry Blossom

Kısa film olarak hazırlanan “The Tsunami and the Cherry Blossom”, Japonya’da geçtiğimiz yıl yaşanan depremin etkilerini anlatıyor. Deprem sonrası birçok kasabayı yerle bir eden Tsunami’nin en çok etkilediği bölgelerde çekilen film, Japon halkının deprem yaralarını sarmak için gösterdiği mücadeleye dikkat çekiyor. Filmin adına da ilham veren Kiraz ağaçları, depremin ardından çiçek açmış ve kasabaya moral kaynağı olmuş.

The Tsunami and the Cherry Blossom


6-Yılanlar ve Güvercinler

Halim (Levent Can), 1990’lı yılların başında Güneydoğu Anadolu’nun bir köyünde görev yapan idealist bir sınıf öğretmenidir. Halim hayatını hem annelik hem de babalık yaptığı oğlu Maksut (çocukluğu Giray Uzer, yetişkinliği Ozan Bilen), öğrencileri ve beslediği taklacı güvercinleriyle birlikte geçirmektedir.
Fakat Halim’in hayatı görev yaptığı köyde hüküm sürmekte olan aşiretin reisinin büyük oğlu Dündar’ın (Umut Beşkırma) karıştığı bir kavgayı engellemesiyle değişmeye başlar.
Dündar’ın iftiralarına kanan köyün aşiret reisi Serpen Ağa’nın (Süleyman Karadağ) talimatlarıyla görünmez bir el tüm köyü Halim Öğretmen’e karşı cephe almaya zorlamıştır. Öğrencilerinden kopmak zorunda kalan Halim ya bir yol bulup eğitime devam edecek ya da köyden tayinini isteyecektir.

yilanlar-ve-guvercinler


 7-Patlak Sokaklar

İntikam yemini etmiş hapishane kaçkını Black Jack (Volkan Öge) , sinyalleri TV programlarına karışınca insanları aptala çeviren Gerzomat adlı makineyi ele geçirir… Ancak Gerzomat’ı kullanması için kaçık profesör Mary Jane’e (Doğa Rutkay) ihtiyacı vardır… Cengaver polislerimiz John Lemmon (Tansu Tunçel) , Billy Billy (Ömür Cedimağar) ve polis merkezinin güzel yıldızı, polis memuru Jennifer (Selin Demiratar), Mary Jane’i korumakla görevlendirilirler. Ancak işler hiç de umdukları gibi gitmez. John ve Billy, şehirden bunalmış bir Ayı’nın (Bildiğimiz Ayı) vicdanıyla baş başa kalmışken, Black Jack, Profesör Mary Jane’i kaçırır ve makineyi çalıştırmayı başarır. Kısa sürede tüm halkta aptallık belirtileri baş gösterir. Olaya el koyan karabasan federaller, zeka pırıltısı General (Bülent Serttaş) ve polis şefi agresif Peter’la (Kubilay Tunçer) Black Jack’i durdurmanın yollarını ararlarken, cengaver polisler John ve Billy ise çıldırmış bir halde Black Jack ile kedi fare oyununa başlamışlardır… Black Jack, bu yarattığı aptallıklarla dolu dünyada sonsuza dek eğlenebilecek mi? John ve Billy normal hayatı sirke çeviren bu aptallık fırtınasının önüne geçebilecekler mi? Absürtten fırlamış bu renkli dünyayı pek seveceksiniz…

patlak


8-Searching for Sonny

Andrew Disney’in “Searching for Sonny” adlı manidar filmi, Nikon lensi kullanılarak Canon EOS 5D Mark II ile yani bir fotoğraf makinesiyle çekildi.

041312 simms sonny


9-Diamond Flash

Diamond Flash yönetmenliğini Carlos Vermut’un yaptığı İspanya yapımı bir film.

Diamond-Flash


10-Tiny Furniture

Film, üniversiteden mezun olup eve döndükten sonra ne yapacağını bilmeyen ve kendini kaybolmuş hisseden Lena’nın eline kamerayı alıp yaşadıklarını anlatmaya çalışıyor. Olaylar ve kişiler gerçek.

1_2010_tiny_furniture_005


 

DSLR Makine ile Çekilmiş 10 Sinema Filmi
4 (80%) 1 vote
DSLR Makine ile Çekilmiş 10 Sinema Filmi