Bize Ulaşın

Öncelikle sayısı ile başlayalım, shutter sayısı deklanşöre basıldığında çekilen fotoğraf, buna bağlı olarak da deklanşör sayısı veya perdenin hareket sayısıdır, bu kısaca demek, bu fotoğraf makinasının en hassas ve de belirli yıpranma ömrü olan mekanik kısmıdır. Perdeömrü için, fotoğraf makinası üretici firmalarının  verdiği rakamlar (Ortalama örnek. 100.000-200.000 gibi) bu sayı kullanım şeklimize bağlı olarak eksilebilir de dikkatli ve özenli kullanırsak 300.000-500.000 sayılarını görebilirde. Çoğu makine üreticisi, bu kritik sayıyı makinanın deklanşöre basılma sayısını sayarak, bilgi halinde fotoğraf dosyalarına işler. Bu bilgi fotoğraf içinde EXIF verileri olarak saklanır, bizde basit yazılımlarla bu verileri okuyarakshutter sayısı hakkında  bilgi sahibi oluyoruz.

Özellikle ikinci el fotoğraf makinası alımlarında shutter sayısı önemlidir. İkinci el satıcı ne diyorsa inanmak zorunda kalıyoruz veya makinayı yüzeysel olarak bir bilene gösteriyoruz.  Aslında Shutter sayısı makinanın ne kadar kullanıldığı hakın da kesin fikir verebilir, satanın sözüne güvenmek yerine bilgisayarımıza yükleyeceğimiz basit bir programla kontrol etmeniz mümkün.

Shutter Sayısı Nasıl Öğrenilir?

  1. Bunun en basit ve kısa  yolu www.myshuttercount.com internet sitesine girerek “dosya seç” butonuna basıp en son çektiğimiz fotoğrafı eklemek, daha sonra “upload file” butonuna basıp sitenin bize vereceği sonucu bekliyoruz. Shutter Count alanında merak ettiğimiz sonucu (shutter) sayısını bilgisayarımıza hiçbir program yüklemeden öğrenebiliyoruz.
  2. Benimde tercih ettiğim ve gayet kullanışlı ve detaylı olan PhotoMe  programı ile öğrenebiliriz. Programı ücretsiz olarak kendi linkinden indirebiliyoruz. Kurulum adımlarını izleyip, kurulumu bitirdikten sonra programı çalıştırıp, Resmimizi  programın üzerine ya sürükleyip bırakarak veya sol taraftaki “dosya aç” alanından ilgili dosyamızı seçip işlemimizi tamamlıyoruz.

Bu yöntemi ağırlıklı olarak   perde sayısı,  Pentax perde sayısı için  kullanabiliriz.  

Diğer tanınmış markalarda ise şöyle;

: perde sayısıEXIF verileri arasında saklamaz ücretsiz olan EOS infoprogramı ile perde sayısını kolayca öğrenebiliriz.

Olympus : Olympus perde sayısı nı EXIF verileri arasında saklamaz, bunu öğrenmenin biraz farklı yolu var, makineyi açıp bellek kartının kapağını açıyoruz Play ve OK tuşlarına basıp, ayar tekerini de sırayla yukarı, aşağı, sola ve sağa basıp, deklanşöre de tam olarak basıyoruz, son olarak ise ayar tekerini de yukarı basıp işlemi bitiriyoruz.

Sony : sony perde sayısı nın kullanıcıları için öğrenmenin maalesef bilinen bir yolu yok, fakat diğer programları deneyebilirsiniz ama fazla bir garantisi de yok. Sony perde sayısı sadece makinanın ilk sahibi iseniz, her 10.000 de fotoğraf dosyalarının adlandırması için makinanız  başa döndüğünde, kaç kez sıfırlandığına bakarak kesin olmasa da yakın bir tahminde bulunabilirsiniz.

PhotoMe_be183

“Manufacturer notes” sekmesine tıklayıp, Sol taraftaki “shutter count” alanından shutter sayımızı görebiliyoruz. Ayrıca PhotoMe üzerinden detaylı exif bilgilerimize rahatlıkla erişip fotoğraflarımızı da kolaylıkla analiz edebiliriz.

2

 

Oylamak ister misin ?
Canon ve Nikon Makinalarında Shutter Sayısı Nasıl Öğrenilir?