Bize Ulaşın

Ülkemizde sinema filmi çekimlerinde en çok tercih edilen kamera modeli Arri ALEXA’dır. Gün geçtikçe kendini yenileyen Arri firması Türkiye pazarında da kendine yer bulmuştur. Her geçen gün daha da büyüyen arri firması ürettiği kameralarla kendisini ispatlamış bir firmadır. Neredeyse filmlerin,dizilerin,reklamların ve kliplerin tamamı arri film ekipmanları kullanılarak çekilmektedir. Bu da arri’in doğru yolda olduğunu göstermektedir. Arri ile çekilmiş birçok sinema filmi olmasına rağmen bunların 12’sini sizler için ele aldık. 12 Farklı film fakat 12 si de aynı kamera ile çekilmiştir.

kiralık arri kamera


 

1-Kelebeğin Rüyası

Yönetmen: Yılmaz Erdoğan

Görüntü Yönetmeni:Gökhan Tiryaki

Konu:Film Zonguldak’ta, 1941 yılında başlar. İki genç şair Rüştü Onur (Mert Fırat) ve Muzaffer Tayyip Uslu (Kıvanç Tatlıtuğ), yeni yeni modernleşen bu madenci kentinde memuriyet hayatlarını sürdürürken, bir yandan da sanatla, edebiyatla ve en çok da şiirle iç içe yaşamaktadırlar. Ayakları üzerine yeni kalkan genç Cumhuriyet, bir yandan modernleşme çabasındayken, aynı yıllarda Avrupa’da da II.Dünya Savaşı yaşanmaktadır. Şairliğe ve sanata bakışın henüz olgunlaşmadığı toplumda şiir ile uğraşan bu iki veremli genç, toplumun her kesimine şiiri sevdirmeye çalışmaktadır. Belediye Başkanı’nın kızı Suzan Özsöy (Belçim Bilgin)’un Zonguldak’a geri gelmesiyle Rüştü ve Muzaffer’in şiire olan inancı daha da artar. Muzaffer, Suzan’a aşık olur. Henüz lise öğrencisi olan Suzan, ailesinin istememesine rağmen iki gençle yakın arkadaş olur. Fakat 1940’lı yılların vebası olan verem, iki genç insanın da sağlığını git gide tehdit etmektedir. Rüştü ve Muzaffer kendi geleceklerini kurabilme çabası içerisine girerler.


2-Evim Sensin

Yönetmen:Özcan Deniz

Görüntü Yönetmeni:Olcay Oğuz

Konu:Evim Sensin, 2012 yılı Kasım ayında gösterime giren yönetmenliği Özcan Deniz tarafından yapılan Türk sinema filmi. Senaryosu, 2004 Güney Kore filmi ” Nae meorisokui jiwoogae‘den uyarlanmıştır.


3-Babamın Sesi

Yönetmen:Zeynel Doğan,Orhan Eskiköy

Görüntü Yönetmeni: Emre Erkmen

Konu:Basê Doğan, Elbistan’da yalnız başına yaşamaktadır. Büyük oğlu Hasan’ın evine dönerek yeni bir hayat kurmasını istemektedir. Ayrıca eve gelen sessiz telefonların Hasan’dan geldiğine inanmaktadır. Küçük oğlu Mehmet ise Diyarbakır’da yaşmaktadır ve Mehmet, baba olacağını öğrenir. Yeni bir eve taşınır ve eve taşınırken eşyaların arasında babasına gönderilmek üzere kaydedilmiş annesinin ve kendi çocukluk sesinin olduğu bir kaset bulur. Mehmet babasının kaydettiği kasetleri bulmak ve annesini Diyarbakır’da yaşamaya ikna etmek için Elbistan’a gider. Fakat annesi, Hasan’dan başka bir şey düşünmez haldedir ve Mehmet, yavaş yavaş annesinin dünyasına girmeye başlar. Baê’nin yapmayı istediği tamiratları; bahçe işlerini yapar. Bir yandan da babasının gönderdiği kasetleri arar. Ancak Basê, geriye kalan kaset olmadığını söyleyerek Mehmet’i kasetlerin varlığından uzaklaştırmak istese de bunu başaramaz. Mehmet kasetleri ararken ailesiyle ilgili bilmediklerini öğrenmeye başlayacaktır.


4-Araf

Yönetmen:Yeşim Ustaoğlu

Görüntü Yönetmeni:Michael Hammon

Konu:ZEHRA (Neslihan Atagül); (18) köyünde ailesi ile birlikte yaşamaktadır. Çalışmadığı zamanların çoğunu birçok akranı gibi evde televizyon karşısında geçirir. Televizyonun sunduğu pırıltılı hayatların etkisiyle, bir gün kendi hayatının da, ekranda izlediği kendisinden hiç de farklı görünmeyen bu gençler gibi değişeceğini, buralardan gideceğini ve büyülü bir aşk yaşayacağını düşler.

Zehra’nin vardiya arkadaşı OLGUN (Barış Hacıhan)(18) ise yakındaki şehirde anne ve babasıyla oturmaktadır. O da tv deki para ödüllü yarışmaların yardımıyla kısa yoldan zengin ve sözü geçen biri olmak istemektedir. Bir yandan bu yarışmalara katılmayla ilgili girişimlerde bulunurken bir yandan da aslında aşık olduğu ve peşinde dolanıp durduğu Zehra’yı etkilemenin yollarını arar. Benzin istasyonundaki iş arkadaşlığı dışında, televizyonun sunduğu parlak ama suni gelecek hayalleri ikisinin diğer bir ortak yanlarıdır.

Zehra’nin, bir kış gecesi park alanına kamyonuyla gelen MAHUR (Özcan Deniz) (38) isimli kamyon şoförüne aşık olmasıyla hayatlarının tüm dengeleri altüst olur. Zehra bu ilişki sırasında bedenini ve cesareti öğrenirken yavaş yavaş da masumiyetini kaybetmeye başlar.


5-Yeraltı

Yönetmen:Zeki Demirkubuz

Görüntü Yönetmeni:Türkjsoy Gölebeyi

Konu:Eski arkadaşı Cevat’ın yazdığı romanın ödül almasını hazmedemeyen Muharrem, çeşitli oyunlarla arkadaşının onuruna verilecek yemeğe kendisini davet ettirir. Arkadaşını fikir hırsızlığı ile suçladığını onun yüzüne vurmak için o yemeğe gitmekte kararlı olan Muharrem, iç dünyasında eski arkadaşları Sinan, Feridun ve Tarık ile, kısaca geçmişiyle yüzleşecektir.


6-Romantik Komedi 2

Yönetmen: Erol Özlevi

Görüntü Yönetmeni: James Gucciardo

Konu: Esra, heyecanla evlilik hazırlıkları yaparken, en yakın arkadaşı Didem’de kızlar arasındaki tek bekâr kişi olarak kalmaktan dolayı panikler ve sevgilisi Cem’i evliliğe ikna etmek için çeşitli taktikler uygulamaya başlar. Didem evlenme teklifi beklerken, Cem yeni filminde başrol oynadığı Gözde’yle tanışır ve filmine konsantre olur. Bunun üzerine kıskançlık krizlerine giren Didem, Cem’i yakın takibe alır. Bu takip esnasında erkeklerin Antalya “Adam & Eve Otel”de bekârlığa veda partisinde olduklarını öğrenir. Böylece komik ve romantik bir macera başlar. Kızlar erkeklerin bekarlığa veda partisinde neler yaptıklarını görmek için oryantal kılığında otele sızarlar.


7-Uzun Hikaye

Yönetmen: Osman Sınav

Görüntü Yönetmeni: Vedat Özdemir

Konu: Filmde 1940’lı yıllarda dedesiyle birlikte Bulgaristan’dan göç ederek İstanbul Eyüp’e yerleşen Bulgaryalı Ali’nin (Kenan İmirzalıoğlu) hikayesi anlatılmaktadır. İstanbul’a göç ettikten yaklaşık 10 yıl sonra delikanlılık çağına giren Ali ikamet ettiği Eyüp’teki bir sinemacının kızı olan Münire’ye (Tuğçe Kazaz) aşık olur ve birlikte kaçarlar.

Ali’nin eşitlik ve adaleti tutkulu bir şekilde sevmesi nedeniyle, Münire ve Ali oğulları Mustafa ile birlikte demiryolları boyunca, her gittikleri yerde kendilerini farklı bir macerada bulurlar.


8-Karnaval

Yönetmen: Can Kılcıoğlu

Görüntü Yönetmeni: Tayman Tekin

Konu: Karnaval, evden eve halı yıkama makinesi pazarlayan Alis ile düğün salonunda pastacılık yapan Demet’in aşk hikayesidir.


9-Karakedi GDO

Yönetmen: Murat Aslan

Görüntü Yönetmeni: Ercan Özcan

Konu:G.D.O. KaraKedi, Setra Film’in yapımcılığını üstlendiği, yönetmenliğini Murat Aslan’ın yaptığı 2012 yapımı Türk komedi, aksiyon filmi. Film 25 Ocak 2013 tarihinde gösterime girmiştir.[1]

Şafak Sezer, başrolünü oynadığı Kolpaçino ve Kutsal Damacana filmlerinden sonra en son filmi olan G.D.O KaraKedi’nin senaryosunu yazıp, başrolünde oynamıştır. G.D.O. KaraKedi, Setra Film’in yapımcılığını üstlendiği ilk filmdir.


10-Karaoğlan

Yönetmen: Kudret Sabancı

Görüntü Yönetmeni: Gökhan Atılmış

Konu: Türk’lerin yaşadığı Anadolu’ya kadar başlarında Camoka ile gelen Moğollar, Anadolu’yu almak istemektedirler. Moğollar’ın bu saldırısına karşı korunmanın tek yolu ise Türk Devletleri arasında bir birlik kurmaktadır. Altın Orda Devleti’de bu birliğe katılmak istemektedir. Ancak Altın Orda Devleti birliğe katılmanın bedelini, Türk’lerden Çise Hatun’u gelin olarak isteyerek çözmek ister. Moğollar ise olan biteni duymuş ve Altın Orda ile Türklerin bir araya gelmemesi için Çise Hatun’u yok etmeye karar vermişlerdir.

Ancak Karaoğlan yanında Bayırgülü, Baybora, Balaban ve akıl hocası Çalık ile birlikte Moğollar’a Çisem Hatunu vermemek için direnirler.


11-Elveda Katya

Yönetmen: Ahmet Sönmez

Görüntü Yönetmeni: İlker Berke

Konu: Katya yetimhanede büyümüştür. Bir gün babasının adının Yunus olduğunu ve Trabzon’da gemi kaptanlığı yaptığını öğrenir. Merakını yenemeyerek babasıyla tanışmak için Trabzon’a gider. Yunus kaptan Katya’nın annesi Nadya ile birlikteliğinden hamile kaldığını ve kendi kızı olduğunu bilmemektedir. Yunus kaptan Katya’nın kendi kızı olduğunu kabul etmez.

Katya ise Yunus kaptanı onun kızı olduğu konusunda ikna etmeye kararlıdır. Türkiye’de Türkçe’yi bilmeden zaman geçirmeye başlar. Rus kızı Katya ile gözüken Yunus kaptanın çevrede adı çıkmaya başlar. Yunus kaptanın karısı ve kızı bu durumu tepki gösterirler. Hatta bu tepki sonucunda Katya’yı tartaklayıp, hırpalarlar. Katya bu esnada Yunus kaptanın babası olduğunu söyler.

Yunus kaptan ise bu halde bile Katya’nın para için bu oyunu oynadığını ve kendisinin kızı olmadığını söyler. Katya’ya tek inanan kişi ise Yunus kaptanın oğlu Veli’dir. Veli Katya’ya babasına babalık davası açması konusunda destek verir. Dava başlar ve davanın sonuna doğru Katya babası Yunus kaptana annesi Nadya’nın ölmeden önce yazdığı mektubu verir. Yunus kaptan dava sonuçlanacağı gün bu mektubu okur.


12-Tepenin Ardı

Yönetmen: Emin Alper

Görüntü Yönetmeni: George Chiper

Konu: Tepenin Ardı, tarihçi ve film eleştirmeni Emin Alper’in ilk uzun metrajlı sinema filmidir. Maço erkek kültürünü konu alan filmin başrollerinde Tamer Levent, Reha Özcan, Mehmet Özgür ve Berk Hakman yer almaktadır.[1] Çekimleri Ermenek, Karaman’da gerçekleştirilmiştir.[2] Kampfplatz dergisi üçüncü sayısında filmi odağa alan bir dosya hazırlamıştır.


 

Arri Alexa Kameralar ile çekilmiş 12 sinema Filmi
5 (100%) 1 vote
Arri Alexa Kameralar ile çekilmiş 12 sinema Filmi
Etiketlendi: