Bize Ulaşın

1-Arri Alexa Kimdir!

Arri Alexa, ilk kez Nisan 2010’da tanıtılan, Alman kamera üreticisi Arri’nin sinema sektörüne yönelik geliştirdiği 35mm formatında film-stilinde dijital kamera modeli. Aktif piksel sayısı 3392×2200 olan kamera 2880×1620 oranında görüntü çözünürlüğüne sahiptir.

kiralık arri alexa


2-Arri Alexa’ın Temel Özellikleri

16:9 oranında ALEV III CMOS sensöre kamera yatayda 3.5k piksele sahiptir. SD kart yuvası kameranın sağ orta alt kısmında yer almaktadır. 4 GB hafızaya kadar birçok SD veSDHC kartı desteklemektedir. Kameranın sağ kısmında 3 inçlik, 400×240 piksel çözünürlüğe sahip bir LCD ekran yer almaktadır. Arkadan aydınlatmalı olan ekranı gün ışığında da kolay bir görüş açısı sağlamaktadır. DC 11-34V model bataryaya sahip olan kamera 2xRS (24V), 1x12V güce sahiptir. Kameranın body ağırlığı 6.26 kg (13.79 lb)dır.

arri alexa kiralama


3-Arri Alexa Kameraların Modelleri

-Alexa

-Alexa Plus

-Alexa Plus 4:3

-Alexa Plus Studio

kiralik arri alexa


4-Arri Alexa Kameraların En Güçlü Rakipleri

Arri Alexa kameralar sektörün tek adresi gibi görünselerde aslında öyle değildir. Alexalarla yaraşıbilecek nitelikte olan onlarca kamera vardır. Bazen de alexa yerine de tercih edilirler.

-Red Epic Kamera

-Sony F35 Kamera

-BlackMagic Ursa

-BlackMagic 4K

arri alexa kamera


5-Arri Alexa Kameralar Türkiye’de Hangi İşlerde Daha Çok Kullanılır

Aslında söylemek gerekirse Türkiye’de çekim konusunda Alexa kameraların girmediği alan ne yazık ki kalmamıştır. Belgesel,Dizi,Film,Reklam,Klip ve daha birçok alanda kullanılmaktadır.

kiralik arri alexa kamera


6-En Çok Arri Alexa Kullanan Yönetmenler

Artık bazı yönetmenlerin vazgeçilmezi haline gelmiştir bu kameralar.Ezel Akay,Biray Dalkıran,Çağan Irmak,Mustafa Altıoklar,Reha Erdem vb.

alexa kamera kiralama


7-Arri Alexa’ın Görüntü Kalitesi

ARRI ve Codex işbirliği yaparak tüm ALEXA kameralar için saniyede 120 kareye kadar hızlarda dahili kayıt yapmaya imkan veren yeni bir upgrade seçeneği opsiyonu geliştirdi. Tüm ALEXA XT modelleriyle birlikte teslim edilen yeni yan panel XR Modul, önceki SxS kayıt yan panelinin yerini alıyor. Bu yeni upgrade seçeneği; ALEXA kamera sahiplerine yeni bir kamera satın almak zorunda kalmadan kayıt teknolojilerindeki en son ilerlemeleri kullanma imkanı sunuyor.

ALEXA kameraların çıkış yapabildiği en yüksek görüntü kaliteli ARRIRAW; sıkıştırmasız, şifrelemesiz görüntü verileri, post prodüksiyonda en yüksek düzeyde esneklik sağlıyor. ALEXA sistemiyle çekilen sinema filmlerinin çoğu ARRIRAW formatında kaydediliyor. Ancak şimdiye dek bu tip yapımlarda kameranız üzerine takılarak veya uzun bir kablo ile bağlanarak harici bir kayıt aygıtı kullanmak gerekiyordu. Film yapım camiasının yoğun taleplerine bir yanıt olarak geliştirilen XR Modul daha hafif, küçük ve uygun fiyatlı bir kamera yapılandırmasıyla, kolay çekim sağlıyor.

arri alexa kamera kiralık


8-Satılık ve Kiralık Arri Alexa Fiyatları

Eğer satın almak isteyenler olursa ortalama fiyatları 150.000 ile yaklaşık olarak 290.000 tl arasıdır. Tabi bunun vergi ve benzeri giderleri olacaktır. Böyle bir kamera alınacaksa mutlaka kasko ve sigortası da olmak zorundadır. Ülkemizde satışı yapılmamaktadır. İkinci el bulabilirsiniz.

kamera kiralama alexa


9-Arri Alexa Kameralarda Hangi Lensleri Kullanmalıyım ?

Deyim yerindeyse bir çuval dolusu para verip kötü bir lens takımı ile çalışmak olmaz. Alura Studio Zoom Lensleri,Compact Zoom Cz.2 lensler yahut Master Anamorphic lensler kullanılabilir.Ama en iyi lensler Master prime lensler olduğunu hatırlatmakta fayda var.

kiralık alexa lens seti


10-Arri Alexa İle Çekilen Klipler Daha Çok mu Televizyonlarda Yayınlanıyor?

Günümüzde en çok izlenen video müzik kanalları DreamTurk,Powerturk ve artık bir fenomen haline gelmiş olan KralPop Tv’dir.Bazı kanallarda bir tanıdığınızı araya sokup klibinizi televizyonda döndürebilirsiniz. Yahut sesiniz muhteşemdir veya klibiniz parçanız ile çok uyumludur televizyon kanallarında döner. En kötü ihtimal parası neyse verilir öyle televizyonda döndürülür. Asıl belirleyici olan çekilen kamera değil güçtür. Bu güç, para veya prestijdir. Klibin hangi kamera ile çekildiğinin hiçbir önemi yoktur diyebiliriz. İsterseniz telefon ile çekin.

kiralik alura lens seti


 

11-Arri Alexa Denince Akla Gelecek Görüntü Yönetmenleri

Arri Alexa kameralar denince akla gelen görüntü yönetmenleri bir eli geçmiyecek kadardır.En çok bilinenler ise:

Gökhan Tiryaki,Feza Çaldıran,Yusuf Sevinç,Veli Kuzlu,Emre Konuk,Hakan Yazıcı,Uğur İşbak,Hakan Gülbahçe diyebiliriz.

kiralık alexa lens seti


13-Arri Alexa Kamera Kiralayan Şirketler

www.kiralikkamera.com.tr – www.ucuzekipmankiralama.com – www.mark3kiralama.com

kiralik arri


 

 

Arri Alexa Hakkında Bilmeniz Gereken 14 Şey
3 (60%) 5 votes
Arri Alexa Hakkında Bilmeniz Gereken 14 Şey