Bize Ulaşın

Sinema dünyasında yönetmenler yahut sinema oyuncuları zaman zaman gerçek adlarını kullanmadılar. Bunun yerine kendilerine isimler takarak bu isimlerle ünlendiler. Bu isimler sinemacıların gerçek adlarının önüne geçmiştir.


1-Yılmaz Güney – Yılmaz Pütün

Yılmaz Güney  Zaza ve Kürt asıllı Türk sinema oyuncusu, yönetmen, senarist ve yazardır. Özellikle Çirkin Kral dönemi sonrasında çektiği ve önemli bir sinemacı olarak kabul edilmesini sağlayan Cannes ödüllü Yol, Sürü, Umutsuzlar gibi filmleriyle tanınır.


2-Cüneyt Arkın – Fahrettin Cüreklibatır

Cüneyt Arkın, asıl adı Fahrettin Cüreklibatır, Türk oyuncu. Sinemada canlandırdığı Malkoçoğlu karakteri kendisine lakap olarak atfedilmiştir.


3-Tarık Akan – Tarık Tahsin Eregül

Tarık Akan, (Tarık Tahsin Üregül), Türk sinema ve Dizi oyuncusu. 1970 yılında Sesdergisinin oyunculuk yarışmasına katılarak birinci olmuştur. 1971 yılında ilk sinema filmi Emine ile oyunculuk kariyeri başlamıştır. Bir anda Yeşilçam’ın en yakışıklı oyuncularından birisi haline gelmiştir.


4-Mahsun Kırmızıgül – Abdullah Bazencir

Abdullah Bazencir ya da sahne adıyla Mahsun Kırmızıgül (d. 01 Nisan 1968,Bingöl), Zaza kökenli Türk oyuncu, yönetmen,senarist ve eski Arabesk Fantazi ve pop şarkıcısı, bestecidir.


5-Fikret Hakan – Bumin Gaffar Çıtanak

Bumin Gaffar Çıtanak ya da sahne adıyla Fikret Hakan  1950 yılında ‘Üç Güvercin’ adlı oyunla ‘Ses Tiyatrosu’nda tiyatro sahnelerine ilk adımını attı. 1952 yılında ‘Köprüaltı Çocukları’ adlı filmle sinemaya geçti. 163 film ve dizide oynadı, 1970’li yıllarda senarist, yönetmen ve yapımcı olarak çalıştı. ‘Üç Arkadaş’ ve ‘Keşanlı Ali Destanı’yla büyük bir üne kavuştu.


6-Banu Alkan – Liz Remka Rebronja

Liz Remka Rebronja Sancak kökenli marangoz bir babanın beşinci çocuğu olarak 1 Nisan 1962’de (o zaman Yugoslavya)Hırvatistan’nın Dubrovnik kentinde dünyaya geldi. Ailesiyle birlikte 1966 yılının Aralık ayında Balıkesir ili Edremit ilçesine göç etti. Rebronja ailesi Türk vatandaşı olup Alkan soyadını aldı ve Hırvatça “yaban gülü” anlamına gelen Remka, önce Yaprak sonra da Banu oldu. İstanbul’a taşınarak Kartal’da ikamet ettiler ve çocukluğunun büyük bir bölümü orada geçti. Kartal Maltepe Lisesindebaşladığını öğrenimine lise 2nci sınıfta ara verdi.


7-Perihan Savaş – Şerife Perihan

İstanbul, Aksaray, Fatih, doğumlu Perihan Savaş ortaokul mezunu olup, eğitimini ortaokul bitiminde sonlandırmıştır. Beş yaşındayken İstanbul Şehir Tiyatrosu çocuk bölümünde ilk rolünü oynayan sanatçı on üç yaşındayken, askeri okulda okuyan yirmi iki yaşındaki bir gençle nişanlanmış, 6-7 ay süren bir evlilik döneminden sonra eşinden ayrılmıştır. 1970 yılına kadar tiyatro çalışmaları yaparak, “Küçük Prenses”, “Romeo-Jüliyet”, “Kibarlık Budalası” gibi birçok tiyatro oyunda yer alan Perihan Savaş 1971 yılında “Şehzade Simbad Kaf Dağında” adlı filmde rol aldı. Sinema kariyerine ayn yıl başlayan Savaş, kısa sürede birçok filmde oynadığı rollerle başrol oyuncusu oldu. 120 civarında filmde rol aldı. Bir dönem şarkıcılık yaptı. Önce İbrahim Tatlısesle, daha sonra Yılmaz Zafer’le evlendi; her iki evlilikten de birer çocuğu olan sanatçı Yılmaz Zafer’in hastalığı süresince örnek bir davranış sergilemiştir. Dizilerde de rol alan sanatçı, ayrıca televizyon programları yapmıştır.


8-Volga Sorgu – Volga Hüseyin Sorgu Tekinoğlu

Emekli öğretmen bir baba ile ev hanımı bir annenin üç çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Alevi Zaza kökenlidir. Bilgi Üniversitesi Sinema ve TV Bölümü mezunudur. Sinema hayatına ilk olarak 2002 yılında çekilen Sır Çocukları adlı film ile başlamıştır.


 9-Önder Somer – Önder Döşer

Önder Somer, Türk aktörü. Asıl adı Önder Döşer’dir. Yakışıklı kötü adam tiplemeleriyle tanınmıştır. Geçirdiği bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetti. Oyunculuğu 1960- 1975 yılları arasındadır. Bu dönemde 100’ü aşkın filmde rol aldı. Seks filmlerinin Türk sinemasına hakim olduğu 1975-80 döneminde oyunculuğu bıraktı.


10-Ayhan Işık – Ayhan Işıyan

Ayhan Işık “Taçsız Kral” lakaplı Türk sinema oyuncusu, yapımcı, yönetmen, senarist, ses sanatçısı ve ressamdır.


11-Ekrem Bora – Ekrem Şerif Uçak

İlkokuldan sonra, Sultanahmet Devlet Basımevi Kursu’nu bitirerek mürettip ve mücellit diploması alan sanatçı, 1953 yılında Yıldız Dergisi’nin açtığı sinema artist yarışmasına katılıp birinci olmasına karşın, film çeviremeden askere gitti. Askerlik dönüşü ilk filmi olan“Alın Yazısı”nı çevirdi (1956). İki yıl aradan sonra tekrar sinema filmlerinde rol almaya devam eden sanatçı, ilerleyen yaşına rağmen dizi filmlerde oynamayı sürdürdü. 8 Mart 2012 tarihinde kalp yetmezliği sebebiyle hastaneye kaldırılan Ekrem Bora, 1 Nisan 2012 tarihinde vefat etmiştir.


12-Aytaç Arman – Veysel İnce

Oyuncu, 1949’da Adana’da doğdu. Erkek sanat Enstitüsü’nü bitirdi. Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi’nde okurken; 1969’da Ekstra Ekspres gazetesinin açtığı şikeli artist yarışmasında (yarışmanın birincileri önceden belirlenmişti) erkek adaylar arasında 2. seçildi.


 

13-Bulut Aras – Uğur Fidan

15 Ocak 1953’de Denizli’nin Yukarı Şamlı Köyü’nde doğdu. Denizli Ticaret Lisesi’ni bitirdikten sonra Marmara Üniversitesi Ticari İlimler Akademisi’nden mezun oldu. 1976’da Tercüman Gazetesi’nin düzenlemiş olduğu Sinema, Fotoroman, TV Yarışması birincisi seçildi.


14-Cahide Sonku – Cahide Serap

Cahide Serap ya da bilinen adıyla Cahide Sonku (27 Aralık 1919, Yemen – 18 Mart 1981, İstanbul), Türk sinema ve tiyatro oyuncusu. Türk sinemasının ilk kadın film yönetmeni ve ilk kadın yıldızıdır.


15-Gökhan Güney – Mehmet Yüceer

Gökhan Güney (d. 1954, Reyhanlı), 1954 Yılında Hatay’ın Reyhanlı İlçesinde doğdu. Arap asıllıdır. Yedi kardeşin en küçüğü olan Güney’in çocukluk hayatı bu mütavazı ilçede geçti. 1967 yılında İstanbul’a üniversitedeki ağabeyinin yanına ziyarete gelen Güney daha sonra bir konfeksiyon atölyesinde çalışmaya başladı.


 

15 Sinemacının Gerçek İsimleri ve Soyadları