Bize Ulaşın

Herkes kendi okuduğu bölümü över. Bölümü hakkında üretilen esprileri ve hikayeleri anlatıp durur. Ne derlerse desinler sinema bölümü okumak başkadır. Sinema her bölümden bişeyleri bünyesinde bulundurur. Biraz kimya biraz edebiyat biraz mühendislik kısacası herşeyden. Bizde anlatılacak hikaye de bitmez, üretilecek efsane de bitmez. Sette kameramanı aslan yedi, sette helikopter düştü, yönetmenin 7 parmağı var sette biri koptu,filmdeki başrol başbakan ve daha yüzlerce örnek sayılabilir. Bizim bile aklımıza gelmeyen yüzlerce hikaye var. Bazen Ardahan da dağların arasında çekimlerdesiniz. Bazen Bodrum Yalıkavakta çekimdesinizdir. Sayılamayacak kadar çok mekandasınızdır.

kiralık kamera ve kameraman


1- Korsan ve Torrent Kafası

Başka bölümün öğrencileri üniversite kantinlerinde fotokopi sıralarında beklerken , yığın yığın kitaplarla boğuşurken; sinema bölümü okuyan öğrenciler ise Korsan cd ve Torrent sayfalarında dolanıp indirdikleri filmleri izleyerek geçindiler.

kiralik film makinası


2-Tarkovsky – Godard Kafası Yaşamak

Bazı genç yönetmenler izledikleri filmleri anlamamış yada yanlış anlamışlar ki kavrayamamışlar. 3-4 Film izleyip sonra da ben de böyle film çekerim diyen onlarca yerli Godardlarımız ve tarkovskilerimiz var. Anladıkları sadece uzun uzun planlar, diyalogsuz bişey anlatmayan dandik sahnelerden ibaret. Yüzlerce kısa film var youtube kanallarında ve ilgili video izleme sitelerinde. Uğraşmayın demiyoruz ama büyük dağları ben yarattım kafasını bırakın be kardeşim. Bazı sinema öğrencileri de malesef arkadaş çevrelerinden bu yüzden soyutlanıyorlar ve uzun uzun sakallarla geziniyorlar üniversite kampüslerinde.Sorsan -kimsin diye: Nuri nuri demirkubuz herbiri… Maşallah

kiralik kamera aksesuarları


3-Şu Kanalda Tanıdığım var – Şu Setten Bunu Tanıyorum Muhabbeti

İletişim fakültesinin en bilindik mevzularından biridir. Şunu babam tanıyor. Dayımın arkadaşı şu kanalda müdür yardımcısının sevgilisi, yok kanal c’in eski müdürü, Kanatlarım sallanıyor filminin yönetmeni benim halamın oğlunun kirvesi. Bunun gibi yüzlerce herbirinin tanıdığı var maşallah. Sektörümüz ne yazık ki bu tür torpillerden dolayı dandik dandik işler ve adamlarla doldu.

kiralık sinema malzemeleri


4-Bitirmeye Çalıştığım Bir Senaryo Var! Sürekli Vardır Zaten

Malesef sinema öğrencilerinin ve kısa filmci genç yönetmen arkadaşlarımızın en büyük sloganıdır bu ”Bitirmeye çalıştığım bir senaryo var” Bu cümle genç yönetmenlerin artık atasözü ve Sloganıdır diyebiliriz. Kısakes !!

kiralik kamera operatörleri


5-Film Çekicem Ayağına Kız Ayarlamak

Bazı arkadaşlar belki alınacaktır bu başlığa fakat hayatımızın gerçeklerinden biride bu malesef. Setlerde sabahlayan sinema öğrencilerinin sıklıkla başvurduğu kızlarla tanışma yöntemi. Bazıları da isterse bunu bir kenara yazabilir.

Cameraman Movie Director Filming Vintage Camera


6-Sürekli Film Projem Var – Destek Arıyorum Modu!!

Onlarca film yapmış yönetmenler bile filmlerine destek arıyorlar. Tabiki de genç yönetmenler de filmlerine destek arıyor. Bu gayet normal bir mevzudur. Bazıları ise bunu resmen sadece işe çevirmiş. Elinde çekmeyecekleri film senaryosu ile sadece destek fonu avına çıkmış akbaba gibi.

kiralik su altı kamerası


7-Harika Film Projem Var! Yalnız Kimse Senaryodan Anlamıyor.

Nedense harika filmleri bir tek yönetmenler anlar gibi izlenim var. Yada ödülü alan filmler harikadır!! Bu gerçek bir bakış açısı değildir. Filmi okumak kişilerim yorum farkları ve bakış açıları ile alakalıdır. Dip Not: Bu ülke de Altın Portakal Jüri Başkanlığını bile Hülya Avşar yaptı. Filmleri izleyenlerin anlamamaları ya da farklı yorumlamaları çok normaldir.

kiralik negatif camera


8-Halen Oyuncu Bakıyorum – Bulamıyorum.

Yönetmenlerin istedikleri yüzleri bulmaları çok zordur. Yahut istedikleri yüzlere istedikleri oyunları yaptırmaları çok daha zor bir hale gelmiştir. Fakat unutulmamalıdır ki yönetmenlerin oyuncularıyla nerede ve ne zaman karşılaşacakları hiç belli değildir.

kiralık alura lens


9-Okul Destek Vermiyor Yoksa Dünyaları Çekerim.


10-Boşver ya Kim Uğraşacak Film İle


11-Kpss Sınavına Hazırlanıyorum.


12-Trt’ye Proje Çekeceğiz Arkadaşlarla – Demoyu Çektik Zaten


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 Madde İle Türkiye’de Sinema Öğrencisi Olmak
Oylamak ister misin ?
15 Madde İle Türkiye’de Sinema Öğrencisi Olmak