Bize Ulaşın

Sinemacıların,sinemaseverlerin,Gezi parkı direnişçilerinin,kısa filmcilerin,genç yönetmenlerin,Ufuk Bayraktar hayranlarının ve ülkemizde film izlemeyi sevenlerin sevdiği bir film yönetmenidir Zeki Demirkubuz. Televizyon ekranlarında pek görülmese bile tanılır,bilinir ve sevilir. Zeki Demirkubuz’u sevenleri tek tek saymış gibi yaptık ama birini bilerek es geçtik… Tabiki Beşiktaşın büyük taraftarı Çarşı Grubu… Beşiktaşlı olduğu bilinen başarılı yönetmeni Beşiktaş’ın tribünlerinden de tanıyanlar mutlaka vardır. koyu bir Beşiktaş hayranı ve taraftarıdır.İşte başarılı 12 Madde İle karşımızda…Duru bir sinema dili vardır. Keskin gözlem, ezilenlerin yenilenlerin hikayelerini iç boğmalarına filmlerinde yer vermektedir.

zeki demirkubuz beşiktaş


1-Sıradışı Yönetmenliği

Zeki Demirkubuz kendi sinema ekolünü yaratmış düzgün karakterli bir yönetmendir. Bazı filmlerinde çaktırmadan filmin bir köşesinden 1 saniyeliğine görünmektedir.Herhalde tek özentisi de budur: Alfred Hitchcock’luk yapmak…

zeki demirkubuz nuri bilge ceylan


2-Filmlerinin Konusu

Filmlerinde ezilenlerin, kaybedenlerin öyküsü yanında şehirdeki sıkışmışlığı, çıkışsızlığı anlatmaktadır… Sinemadaki teknik terörden yakınan bir yönetmendir.. Filmlerinde ve gerçek hayatta minimalisttir yaşayan bir yönetmendir. Sinema filmlerinde çok az ışık kullanarak da mükemmel görüntüler yakalanabileceğini itiraf filmiyle kanıtlamıştır. Oyuncu yönetiminde Türkiye’de üstüne yönetmen yoktur diyebiliriz. Kısıtlı bütçeyle çok iyi sinema filmleri çekmiştir. Türk sinemasının Nuri Bilge Ceylan’la birlikte aydınlık yüzü olmuştur.

yönetmen zeki demirkubuz


3-Yaşamı

Zeki Demirkubuz 1964 yılında Isparta’da doğdu. Ortaokulu Isparta’da, Gönen Öğretmen Okulu’nda bitirdikten sonra İstanbul’a yerleşti. Liseye İstanbul’da başladıysa da ilk sömestreden sonra okulu bırakarak fabrika ve atölyelerde çalışmaya başladı. 1980 darbesinden sonra tutuklanıp üç yıl hapis yattı. Bu dönemde edebiyata ilgi duymaya başlayıp, Dostoyevski’yi keşfetti. Özellikle Suç ve Ceza’nın üzerindeki kalıcı etkileri o yıllarda oluştu. Tahliyesinden sonra Anadolu’nun çeşitli kentlerinde işportacılık yaptı. Askerliğini erteleyebilmek için okula dönmeye karar verdi ve liseyi dışarıdan bitirerek İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne girdi.

Sinemaya 1986 yılında Zeki Ökten’in asistanlığını yaparak başladı. İlk uzun filmi C Blok’u (1994) çekene kadar çeşitli yönetmenlere asistanlık yaptı. Uluslararası eleştirmenler ve izleyiciler, Demirkubuz’u Venedik Film Festvali’nde gösterilen ikinci filmi Masumiyet’le tanıdılar. Üçüncü filmi olan Üçüncü Sayfa, Türkiye’deki film festivallerinin yanı sıra Locarno ve Rotterdam Film Festivalleri de dahil olmak üzere Avrupa’da yapılan çok sayıda film festivalinde gösterildi. Yazgı (2001) ve İtiraf (2001), 2002 yılında Cannes Film Festivalinin “Un Certain Regard” bölümünde gösterildi. Başrolünü de üstlendiği Bekleme Odası’nın (2003) ardından Masumiyet’in başlangıç öyküsünü anlatan Kader’i (2006) çekti. Kıskanmak (2009) filminin ardından, ‘Yeraltı’ (2012) adlı projeyi çekmiştir.

zeki demirkubuz filmi


4-Kariyeri

Ödüllü Filmleri dışında gezici olarak bilinmektedir. Bunun dışında koyu bir beşiktaş taraftarı olarak tanılır. Özel hayatı ile medyaya yansımamıştır.Ortaokuldan terk ama sonradan lise ve üniversiteyi bitirmiş bir yönetmendir…

zeki demirkubuz foto


5-Filmlerinde Yer Alan Oyuncular

Filmlerinde en çok rol alan oyuncular ise Ufuk Bayraktar , Taner Birsel

zeki demirkubuz filmleri


6-Sinemacı Kimliği

Sinemaya 1986 yılında Zeki Ökten’in asistanlığını yaparak başladı. Uzun yıllar Zeki Ökten’le calıştı.. İlk uzun filmi C Blok’u (1994) çekene kadar çeşitli yönetmenlerin asistanlığını yaptı. C Blok’tan sonra Demirkubuz, kendi senaryolarını yazan bağımsız bir yönetmen olarak çalışmaya devam etti. Uluslararası eleştirmenler ve izleyiciler, Demirkubuz’u Venedik Film Festivali’nde gösterilen ikinci filmi Masumiyet’le tanıdılar. Demirkubuz’un üçüncü filmi olan Üçüncü Sayfa, Türkiye’deki film festivallerinin yanı sıra Locarno ve Rotterdam Film Festivalleri de dahil olmak üzere Avrupa’da yapılan çok sayıda film festivalinde gösterildi. Bu dönemde Zeki Demirkubuz “Karanlık Üzerine Öyküler” adını verdiği üçlemesinin çalışmalarına başladı. Üçlemenin ilk iki filmi, Yazgı ve İtiraf, 2002 yılında Cannes Film Festivali’nin “Un Certain Regard” bölümünde gösterildi. Üçlemesini başrolünü de üstlendiği Bekleme Odası’yla (2003) tamamlayan Demirkubuz, daha sonra Masumiyet’in başlangıç öyküsünü anlatan Kader’i çekti. (2006). Demirkubuz’un son filmi, 2009 yılında gösterime giren Kıskanmak’tır. ‘Kıskanmak’ filminin ardından, ‘Yeraltı’ (2012) adlı filmi çekmiştir.

Ayrıca, İşler Güçler dizisinin final bölümünde rol almıştır.

zeki demirkubuz sinema


7-Yönetmen Profili

Zeki Demirkubuz, oyuncu yönetimi konusunda türk sinemasının örnek alması gereken yönetmendir. Bekleme Odası filmiyle dinmek bilmeyen Dostoyevski aşkını tamamen ilan etmiş yönetmendir. Filmlerinin bazılarını izleyerek Dostoyevski’yi iyi bildiğini anlayabilirsiniz. Hatta bazılarının aklına ”Zeki Demirkubuz” denince aklına, türk sinemasında bir auteur. Tüm filmlerinde; kamera sabittir+baş karakter içine kapanıktır ve sürekli televizyon seyretmektedir. Filmler de kapılar gıcırdar ve kendiliğinden açılır.

Bekleme Odası filminde tüm bu öğelere rastlanmaktadır. Bu filminde esas olarak yönetmen kendini çok sert bir şekilde eleştirmiştir.

Zeki Demirkubuz ünlü sözleri ile de gündeme damga vurmuş twitter da fenomen olmuş bir yönetmendir. “Hayatimda sadece iki kitap okudum, onlar da Dostoyevski’ydi, Dostoyevski okuduktan sonra baska kitap okumaya ne gerek var anlamiyorum” demiştir.

zeki demirkubuz


8-Zeki Demirkubuz Dizi Yönetmeni Olur mu?

Bir ara Ntv’de yayınlanan Simurg adlı belgesel dizisinin birkaç bölümünün yönetmenliğini yapmıştır. Zeki Demirkubuz bir sinemacıdır ve dizi çekmesi kendisinden beklenemez. Ama bu hiçbir zaman çekmeyecek anlamına gelmez.

zeki demirkubuz çarşı


9-Sinemacılar Tarafından Sevilmesi

zeki demirkubuz evi


10-Filmlerinde ki Açık Kapılar

zeki demirkubuz set


11-Bol Küfürlü Sahneler

zeki demirkubuz film setinde


12-Sinema Filmleri

C Blok – Masumiyet – Üçüncü Sayfa – İtiraf – Yazgı – Bekleme Odası – Kader – Kıskanmak – Yeraltı – Kor

zeki demirkubuz filminde


 

12 Madde İle Yönetmen Zeki Demirkubuz
Oylamak ister misin ?
12 Madde İle Yönetmen Zeki Demirkubuz