Bize Ulaşın

Nuri Bilge Ceylan 1959 Yenice doğumlu, Cannes Film Festivali, Altın Palmiye ödüllü Türk yönetmen, senarist ve fotoğraf sanatçısıdır… Türkiye’de yapılan film festivallerinin hemen hemen herbirinde ödüller almıştır. Sinema filmi yönetmenliği dışında da fotoğrafçılığıyla da ünlüdür. Yazdığı film senaryolarından dolayı da kalemi güçlüdür.Sizlere Nuri Bilge Ceylan’ı 12 madde ile anlatmaya çalıştık.


1-Yönetmenliği

Popülist ve ticari kaygılar olmadan da zirveye ulasilabilcegini göstermis yönetmendir.Filmlerinde kullandığı metaforlarla, yaptığı göndermelerle, kısa ve net konusmalarla insan öyküleri anlatan basarılı analizleriyle dikkat çeken yönetmendir. Belki de anlatımı daha sade ve etkin kılmak için filmlerinde “sessizligi” tercih eden,müzikleri mümkün olduğunca az kullanmıştır.

nuri bilge ceylan cannes


2-Fotoğrafçılığı

nuri bilge ceylan cihangir


3-Filmlerinin Konusu

nuri bilge ceylan filmleri


4-Yaşamı

Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi’nde iki yıl sinemaeğitimi gördü. Boğaziçi Üniversitesi’ndeki eğitimi sırasında üniversitenin fotoğrafçılık (BÜFOK), dağcılık ve mağaracılık kulüplerine katılarak, doğa etkinlikleri ile ilgilendi. 1980’lerde kimi portföyleri Gergedan gibi dönemin nitelikli kültür ve sanat dergilerinde yayınlanan Ceylan, yaptığı dört filmin de, yönetmenliğini, senaryo yazarlığını ve yapımcılığını üstlendi. Sinemaya Koza adlı kısa filmiyle adımını atan Ceylan bu filmiyle, Cannes Film Festivali’nin ilgili bölümüne katılma başarısını gösterdi. Ceylan 1997’de ilk uzun metrajlı filmi olan ve başta Berlin Film Festivali olarak pek çok dünya festivalinde gösterilen üç bölümlü, otobiyografik ve pastoralKasaba filmini, 1999 yılında da bir meta-film olan ve ilk iki filmdeki otobiyografik izleği sürdüren ve büyük başarı kazanan Mayıs Sıkıntısı’nı çekti. Film, Berlin Film Festivali’nin yarışmalı bölümünde gösterilmişti.

nuri bilge ceylan foto


5-Kariyeri

nuri bilge ceylan fransa


6-Filmlerinde Yer Alan Oyuncular

nuri bilge ceylan görsel


7-Sinemacı Kimliği

Zeki Demirkubuz nasıl ki Dostoyevski etkisi görülüyorsa ,Nuri Bilge Ceylan filmlerinde de Çehov etkisi görülmektedir. Bugüne kadar kendisi ve kasabası hakkında anlatılabilecek her şeyi anlatmış bir yönetmendir. Filmlerinin çoğu zaman kurgu yönetmenliğini kendisi yapmaktadır. Aynı zamanda iyi de bir kurgucudur. Ses ve görüntü efektlerini kullanmayarak sinemanın esas mantığı olan görüntüye dayalı sinema tekniğini benimsemiş yönetmendir.

nuri bilge ceylan görüntü


8-Nuri Bilge Ceylan Klip Yönetmenliği Yapar mı ?

Bırakalım klip çekme mevzusunu, televizyon programlarına dahi çıkmamaktadır. Aldığı ödüller sonrasında dahi pek konuşmayan bir yönetmendir. Bu yüzden Nuri Bilge Ceylan’ın klip çekmesi yahut televizyon dizisi çekmesi beklenemez.

nuri bilge ceylan kamera arkası


9-Cannes Maceraları

56. Cannes Film Festivali’nde yarışan ve favori filmler arasında gösterilen Nuri Bilge Ceylan’ın 2002 yapımlı dram filmi Uzak, Altın Palmiye’den sonra festivalin ikinci önemli ödülü olan ‘Büyük Jüri Ödülü’nü (‘Grand Prix’) aldı. Filmde yalnız ve yabancılaşmış iki kuzeni oynayan filmin başrol oyuncuları Muzaffer Özdemir ve film tamamlandıktan hemen sonra bir trafik kazasında ölen Mehmet Emin Toprak da ‘En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü paylaşarak Türk sinema tarihinin en parlak başarılarından birine imza attılar.

Ceylan’ın dördüncü uzun metrajlı filmi olan İklimler, 2006 Cannes Film Festivali’nin yarışma bölümüne kabul edildi. Ceylan’ın o güne kadar çektiği en büyük bütçeli eser olan film, dijital görüntü teknolojisiyle kotarıldı ve görüntü yönetmenliğini Ceylan’ın kendisinin üstlenmediği ilk filmi olma özelliğini kazandı. Filmin bir diğer önemli özelliği ise, Nuri Bilge Ceylan’ın bu kez kamera önüne de geçerek, eşi Ebru Ceylan’la başrolleri paylaşmış olmasıdır.

2008 Cannes Film Festivali’nde küçük zaafların büyük yalanları doğurmasıyla parçalanan bir ailenin, gerçeklerin üzerini örterek bir arada kalma çabasını anlatan Üç Maymun filmiyle “En İyi Yönetmen Ödülü”nü aldı. Ödülü aldıktan sonra yaptığı teşekkür konuşmasında “Bu ödülü birisine adamak istiyorum: Tutkuyla sevdiğim, yalnız ve güzel ülkeme…” dedi. 64.Cannes Film Festivalinde Bir Zamanlar Anadolu’da filmiyle Büyük jüri ödülüne layık görüldü.

Nuri Bilge Ceylan’in “Kış Uykusu” isimli filmi 2014 yılında 67. Cannes Film Festivali’nde büyük ödül olan Altın Palmiye’ye layık görüldü. Böylece Yılmaz Güney’in Yol filminin ardından ikinci kez bir Türk filmi bu ödülü kazanmış oldu…

nuri bilge ceylan koza


10-Sinema Öğrencileri Tarafından Örnek Alınması

Kuşkusuz genç yönetmenlerin,sinemacıların ve kısa filmcilerin çoğunun örnek aldığı yönetmendir.

nuri bilge ceylan ödül


11-Filmlerinde ki Metaforlar

nuri bilge ceylan özellikleri


12-Filmlerinde ki Durağanlık

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın filmlerinde diyalogsuz çok uzun sekanslar vardır.Fimlerinde ki güzel görseller bir yana bazen de izleyicileri sıkabilmektedir.Yönetmen düşük bütçeler, türlü olanaksızlıklar, amatör oyuncularla da süper sinema filmi yapılabileceğini kanıtlamıştır.

nuri bilge ceylan set


 

12 Madde İle Yönetmen Nuri Bilge Ceylan